Sezeryan operasyonlarında kombine spinal-epidural yöntemiyle spinal öncesi ve spinal sonrası epidural volüm genişletmenin hemodinamik etkileri
In cesarean sections hemodynamic effects of epidural volume extension after and before spinal anesthesia with combined spinal-epidural anesthesia method
- Tez No: 365101
- Danışmanlar: PROF. DR. HACİ AHMET ALICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada amacımız, kombine spinal epidural anestezi (KSEA) uyguladığımız olgularda subaraknoid aralığa verilen 6 mg levobupivakain'den önce veya sonra 5 ml lidokainli mayi ile yapılan epidural volüm genişlemesi (epidural top-up) yönteminin gruplar arasında efedrin ihtiyacı, hemodinamik stabilite ve yan etkiler açısından fark oluşturup oluşturmadığını araştırmaktır. Etik kurul izni ve hasta onayları alındıktan sonra, elektif sezaryen operasyonu planlanan, ASA I-II grubunda, 18-45 yaş arası, 104 gebe kadın üzerinde randomize ve çift kör olarak yapılması planlandı. Olgular zarf çekimi yöntemiyle 2 gruba ayrıldı. Standart monitorizasyon uygulanıp preoperatif 500 ml % 6 hydroxyethyl starch solüsyonu ile hidrasyon sağlandıktan sonra KSEA yöntemi uygulandı. Grup I(n=52)'e önce epidural anestezi uygulandı, sonra spinal aralıktan ilaç yapıldı. Grup II(n=52)'ye önce spinal anestezi uygulandı, sonra epidural aralıktan ilaç yapıldı. Spinal olarak 6 mg Levobupivacaine HCL (1,2 ml), epidural olarak ise 15 cc %2'lik lidokain+ 100 mcg fentanly+ 2cc sodyum bikarbonat+ 1 cc 1/200.000'lik adrenalin ile 20 cc olarak hazırlanan karışımdan 5 ml Touhy iğnesinden yapıldı. Kateter 3-5 cm epidural bölgede olacak şekilde yerleştirilerek tespit edildi. İhtiyaç halinde 5. ve 10. dakikalarda aynı epidural mayiden 5 ml daha epidural kateterden yapıldı. Olguların, yaş, boy, kilo, BMI, gestasyonel hafta, giriş ve operasyon süresince hemodinamik parametreleri, sensoriyal ve motor blok değerleri kaydedildi. Epiduralden ek doz ihtiyacı, efedrin ihtiyacı, atropin ihtiyacı, toplam efedrin ve atropin ihtiyacı, ek analjezik ihtiyacı, ek sedasyon ihtiyacı, bulantı, kusma, kaşıntı, titreme olup olmadığı kaydedildi. Duyusal bloğun T6'ya çıkma zamanı, en yüksek duyusal blok, duyusal bloğun T10'a gerileme zamanı, motor bloğun gerileme zamanı, operasyona başlama zamanı ve operasyon süresi kaydedildi. İstatiksel karşılaştırmalarda p0,05). İki grup arasında hipotansiyon görülme oranları açısından ve kullanılan efedrin ortalamaları açısından anlamlı fark vardı (sırasıyla p=0.026, p=0.002 ). Grup II'de hipotansiyon ve efedrin ihtiyacı daha çok görüldü. Bulantı, Grup II'de %7,6 iken Grup I'de %0 idi. İki grup arasında bulantı açısından anlamlı fark vardı (p=0,041). Kusma, kaşıntı titrme gibi diğer yan etkiler açısından iki grup arasında anlamlı fark yoktu (p>0.05). Sonuç olarak, elektif sezaryen olgularında düşük doz intratekal lokal anesteziğe ek olarak kullanılacak epidural volüm genişlemesi yönteminin intrarekal enjeksiyondan önce yapılmasının, intratekal enjeksiyondan sonra yapılmasına göre duyusal bloğun T6'ya çıkma zamanını, cerrahi başlama süresini, motor ve duyusal blok geri dönüş zamanını etkilemeden daha iyi bir hemodinamik yanıt gösterdiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Combined spinal epidural anesthesia (CSEA) is gaining popularity in obstetrics. Many useres uses traditional intrathecal dose to achieve reliable spinal block, To prolong the duration of anesthesia and maintain postoperative pain control they prefer an epidural catheter. In this study our purpose is to investigate whether are there differences in need of efedrin, hemodynamic stability and side effects between groups that we used CSEA method by administrating 6 mg levobupivakain in subarachnoid space before or after epidural volume expansion (epidural top-up) with 5 ml liquid with lidocaine . After ethics committee approval and informed patient consent has been taken,study was planned as a randomized, double-blind study over 104 pregnant, ASA I-II patients, aged 18-45, who scheduled for elective cesarean section. The patients were divided into 2 groups by drawing envelope selection method. After standart monitoring and maintaining of preoperative hydration by application with 500 ml of 6% hydroxyethyl starch solution, CSEA method was applied. Drugs were first applied to epidural than to spinal gap in group I patients. Drugs were first applied to spinal space than epidural gap in group II patients. 6 mg levobupivacaine HCl (1.2 mL) was applied spinally. 5 ml of previously prepared 20 cc mixture of 15 cc of 2% lidocaine + 100 mcg fentanly + 2cc sodium bicarbonate + 1 cc of 1/200.000 diluted adrenaline was applied epidurally with tuohy needle. Catheter was placed 3-5 cm into the epidural space and fixed. In case of need at 5 and 10 minutes 5 mL of same mixture was administered by epidural catheter . Age, height, weight, body mass index (BMI), gestational age, hemodynamic measurements of input and during case, sensory and motor block of patients were recorded . Whether there were need of additonal doz of epidural medicine, need of ephedrine, atropine demand, total ephedrine and atropine requirement, additional analgesia requirement, need for additional sedation, nausea, vomiting, itching and chills was recorded. Emergence time of sensory block to T6, highest sensory block, time to regression of sensory block to T10, motor block regression time, surgical start time and duration of surgery were recorded.