Yenidoğan yoğun bakımda ilaç kullanımları
Drug utilisation in newborn intensive care unit
- Tez No: 365122
- Danışmanlar: PROF. DR. ERAY ESRA ÖNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Özet İmmatür organ fonksiyonları, doğum sonrası yaşama uyumdakı zorluluklar ve gecikmeler ile erken doğum gibi durumlarda yenidoğanların yoğun bakım ihtiyacı oluşabilmektedir. Yenidoğan bebekler yoğun bakımda yatış süresince aldıkları çoklu sayıda ve farklı çeşitte ilaçların yan etkilerine maruz kalma riski taşımaktadırlar. Prematüre ve hasta yenidoğanlarda uzun yıllardır ciddi ilaç kullanımı mevcuttur, ancak çok az ilacın çok merkezli randomize klinik çalışması vardır. Aynı zamanda ilaçların değişik gebelik ve kronolojik yaşlardaki farmakolojisi ile ilgili bilgiler de yetersizdir. Yenidoğanlarda ilaç çalışması yapmak zor olduğundan kullanılan ilaçların bir bölümü, tüm dünyada ve ülkemizde etiket dışı –“Off-label”(üzerinde yazan endikasyonun dışında kullanım) olarak kullanılmaktadır. Çalışmamızın amacı, Gazi Üniversitesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yatarak tedavi gören hastalarda ilaç kullanımının belirlenmesi, kullanılan ilaçların doz, veriliş yolu, endikasyonu gibi değişik açılardan etiket dışı olup olmadığının saptanması ve ünitemizin mevcut durumunun ortaya konmasıdır. Bu çalışma prospektif olarak Gazi Üniversitesi Hastanesinin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde (YYBÜ) 01.08.2013- 31.07.2014 tarihleri arasında YYBÜ'ne yatarak 24 saatten fazla tetkik ve tedavi edilen tüm hastalar üzerinde yapılmıştır. Yenidoğan Servisine gözlem amacıyla yatan ve herhangi bir tedavi uygulanmayan hastalar çalışmaya dahil edilmemişlerdir. Öncelikle hastalara uygulanan tüm ilaçların dozu, veriliş yolu, süresi, endikasyonu kayedilmş, her bir ilacın ruhsat durumuna göre ruhsatlı veya ruhsatsız olması araştırılmıştır. Ruhsatlı ilaçlar da etiket bilgilerine göre doz, veriliş yolu, veriliş süresi, endikasyonu dikkata alınarak etiket dışı kullanımlar saptanmıştır. Çalışmamızın sonucunda bir yıl içerisinde YYBÜ'de 115 çeşitten oluşan 1600 ilaç tedavisi uygulandığı görülmüştür. Bu süre zarfında kullanılan tüm ilaçların % 2,4'nün ülkemizde ruhsatı olmayıp, % 73,1'nin ise ruhsatsız veya etiket dışı kullanıldığı saptanmıştır. Ayrıca, hastaların gebelik yaşına göre ruhsatlı ve ruhsatsız/etiket dışı ilaç kullanım oranlarına baktığımız zaman zamanında doğanlarda ruhsatsız/etiket dışı ilaç kullanımı (% 78,7) istatiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek görülmektedir (p< 0,05).
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The newborn children may require intensive care in cases such as immature organ functions, difficulties and delays in postnatal life adaptation, and preterm birth. Newborn children are at risk for exposure to the side effects of multiple and various medications administered during their stay in intensive care unit. Medication has been seriously used in premature and ill newborn children for many years; however, a very limited number of medications have multicenter, randomized clinical trials. Additionally, information about the pharmacology of the medications at pregnancy and chronological ages are inadequate. Since drug studies are difficult to conduct on newborn children, some of the medications are used off-label in Turkey and around the world. The present study aimed to determine the use of medication in inpatients at the Neonatal Intensive Care Unit (NICU) at Gazi University to determine whether the medications used were off-label in various aspects such as dose, route of administration, and indications, and to report the current status of the institution. The present study was prospectively conducted on all patients who stayed in the NICU of the Neonatal Intensive Care Unit, Gazi University Hospital between 01.08.2013 and 31.07.2014 and received tests and treatment for longer than 24 hours. The patients who were admitted to the maternity ward for observational purposes and did not receive any treatment were excluded from the study. First, the dose, route of administration, duration, and indication of all medications administered to the patients were recorded, and the status of marketing authorization (licensed or unlicensed) was investigated for each drug. For unlicensed drugs, off-label use was detected in consideration of the dose, route of administration, duration of administration, and indication based on the label. The present study concluded that 1600 medication treatments of 115 types were administered in NICU within one year. Of all medications used within the said time, 2.4% were unlicensed in Turkey and 73.1% were used as unlicensed or off-label. Additionally, given the rates of licensed and unlicensed/off-label medication use for the gestational age of the patient, it is seen that the unlicensed/off-label medication use (78.7%) is statistically significantly higher in term infants (p < 0.05).