Hipertansiyon hastalarına uygulanan eğitim programının tedaviye uyum ve yaşam kalitesine etkisi
Effect of the training programme applied to patients with hypertension on the compliance to treatment and quality of life
  1. Tez No: 365143
  2. Yazar: KÜBRA KULAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEDET KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, hipertansiyon tanısı almış hastalara uygulanan eğitim programının, tedavi uyumu ve yaşam kalitesine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma Aydın Çine İlçe Devlet Hastanesinde Nisan-Haziran 2013 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini tedavi ya da kontrol için başvuran ve çalışmaya katılma kriterlerini karşılayan 60 birey oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak, Sosyo Demografik Form, Hill Bone Hipertansiyon Tedavisine Uyum Ölçeği ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği ve kullanılmıştır. Verilerin frekans dağılımları, tanımlayıcı ve çapraz tablolar, normallik analizleri Kolmogorov-Smirnov uyum iyiliği testi ve tekrarlayan ölçümler arasındaki farklar ise tekrarlayan ölçümlerde varyans analizleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is performed in order to investigate the treatment compliance of the training program applied to the patients with hypertension and its effect to the quality of life. The study is conducted between April-June 2013 in Aydın Çine State Hospital. The sample of the study consists of 60 individuals applied for the treatment and control and has met the criteria to participate in the study. As data collection tools, Socio-demographic form, Hill Bone Compliance Scale for Hypertension treatment and SF-36 Scale of Quality of Life are used in the study. The differences between the frequency distribution of the data, descriptive and cross tables, normality analysis, Kolmogorov- Smirnov compliance goodness test are evaluated with variance analysis in repeated measurements.