Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Pelitköy Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran hipertansiyon tanılı hastaların hastalığın komplikasyonları ve tedavisi hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, attitudes and behaviors about the complications and treatment of patients with hypertension who referred Ondokuz Mayis University Medical Faculty Pelitkoy Education Family Health Center
  1. Tez No: 654049
  2. Yazar: ŞÜKRİYE YILMAZ ÖZÇUBUKÇU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Çalışmamızda Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Pelitköy Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran hipertansiyon tanılı hastaların hastalığın komplikasyonları ve tedavisi hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı özellikteki bu çalışma Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Pelitköy Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran hipertansiyon tanısı olan hastalarda yapılmıştır. Çalışmaya 200 hasta katılmıştır. Literatür taranarak oluşturulan anket formu dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sosyodemografik veriler ve antropometrik ölçümler, ikinci bölümde FNBT ölçeği ile nikotin kullanım durumu, fiziksel aktivite ve yaşam tarzı, üçüncü bölümde kişinin HT hastalığı ile ilgili verileri, dördüncü bölümde de HT hakkında bilgilerini ölçmeye yönelik sorular yer almaktadır. Elde edilen veriler SPSS 25 programına aktarılmıştır. Kategorik verilerin karşılaştırılmasında ki-kare testi ve sürekli değişkenlerin gruplar arası karşılaştırılmasında bağımsız örneklerde t- testi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 56,7±11,6 olup %71'i (n:142) kadın ve %29'u (n:58) erkekti. Cinsiyetler arasında FNBT puanları arasında farklılık izlenmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims evaluate of Knowledge, Attitudes and Behaviors about The Complications and Treatment of Patients with Hypertension who referred Ondokuz Mayıs University Medical Faculty Pelitköy Education Family Health Center Material and Methods: This cross-sectional and descriptive study was applied in patients with hypertension diagnosis who applied to the Ondokuz Mayıs University Medical Faculty Pelitköy Education Family Health Center. 200 patients participated in the study. The questionnaire, prepared by searching the literature, consists of four parts. The first part includes sociodemographic data and anthropometric measurements, the second part includes the FNBT scale and nicotine use, physical activity and lifestyle, the third part includes the data about the patients hypertension disease, and the fourth part includes questions about measuring their knowledge about hypertension. Obtained data were processed using SPSS 25. Chi-square test was used for comparison of categorical data, and independent samples t-test was used for comparison of continuous variables between groups. Results: The mean age of patients 56.7±11.6 years and 71% (n:142) were women ve 29% (n:58) were male. No difference was observed between FNBT scores between genders (p> 0.05).