Efüzyonlu otitis mediada modifiye politzerizasyon yönteminin etkinliği
Efficacy of modified politzerization method in otitis media with effusion
- Tez No: 365168
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YORULMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı çocukluk çağı EOM'da, orta kulağın ventilasyonunun sağlanmasında non-invaziv bir yöntem olan modifiye politzerizasyon yönteminin etkinliğinin değerlendirilmesi ve kulak zarına yönelik cerrahi girişimleri azaltıp azaltmadığının araştırılmasıdır. Çalışmaya dahil edilen her bir hastanın ailelesine otomatik insuflasyon cihazı EarPopperR (New York, U.S.A., patent numarası:5419762) verilerek cihaz kullanımı öğretildi. Ailelerden bu uygulamayı sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez cihazı uygulamaları istendi. Hastalar her hafta kontrole çağrılarak otolojik muayene, timpanogramve stapes refleksi sonuçları ile değerlendirildi. Üç parametrede de düzelme görülen olgular takipten çıkarılarak 1 ay sonra kontrole çağrıldı. 12 hafta içerisinde düzelme görülmeyen olgulara cerrahi tedavi önerildi. On iki hafta sonunda %80 oranında düzelme tespit edildi. Düzelmenin ortalama 6±1 haftada gerçekleştiği görüldü. Düzelen olguların 1. ay kontrolünde 2 olguda (%10) nüks saptanırken bu çocuklardan biri yine politzerizasyon yöntemiyle düzeldi. Sonuç olarak olguların %75'i cerrahi müdahaleye gerek kalmadan iyileşti. Adenoid hipertrofisi olan olgularda, düzelme oranı ve hızının, adenoid hipertrofisi olmayan olgulara göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha düşük olduğu saptandı. Modifiye politzerizasyon yöntemi dört haftadan uzun sürede, günlük birden fazla kullanımda etkin bir tedavidir ve cerrahi tedavi kararından önce uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the efficacy of politzeriation in the treatment of otitis media with effusion (OME) and to investigate its role on decreasing the incidence of surgical interventions. A handheld device, EarPopperR (New York, U.S.A., patent no:5419762) was provided to the parents. Politzerization was performed twice a day for twelve weeks. Patients were evaluated every week with the otologic examination, timpanogram and stapes reflex. We exclueded the patients from follow-up who recovered for three parametres and reevaluated them four weeks after treatment. Surgical treatment was recommended for patients who did not improve within 12 weeks. At the end of the 12th week, recovery rate was 80%and mean recovery period was 6±1 weeks. Two recurrences were observed and one of them recovered by repeated politzerization. Overall, 75%patients recovered without need for surgery. Recovery rates were signigicantly lower in patients with adenoid hypertrophy. In conclusion, daily, more frequent than once-a-day use of politzerization for a period over 4 weeks is an effective treatment procedure and should be considered before surgical interventions for OME patients.