Peri̇operati̇f yüksek oksi̇jen yoğunluklu venti̇lasyonun, gastroi̇ntesti̇nal anastomoz di̇renci̇ üzeri̇ne etki̇si̇
The effects of hıgh perıoperatıve oxygen ventılatıon on gastroıntestınal anastomotıc healıng
  1. Tez No: 365167
  2. Yazar: TEVFİK EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMET ERDAL ANADOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Gastrointestinal sistem de oluşturulan anastomozların başarısı, seçilen cerrahi tekniğin doğru uygulanmasına, anastomoz kanlanması ve oksijenasyonuna, altta yatan anastomoz iyileşmesini bozacak bir durum varlığı gibi birçok etkene bağlıdır. Çalışmamızda yüksek oksijen saturasyonu ile ventilasyon sağlanarak yapılan anastomozlarda, oksijenin anastomoz iyileşmesi üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda, Wistar Albino erkek sıçanlar kullanıldı. Sıçanlar, her biri 10?ar sıçandan oluşan 4 gruba ayrıldı. Tüm gruplardaki sıçanlara jejunojejunostomi uygulandı. Perioperatif, ve postoperatif 6 saat boyunca, 1. ve 3. grup %30 Oksijen + %70 Azotprotoksit ile ventile edildi. 2. ve 4.grup ise %80 Oksijen + %20 Azotprotoksit ile ventile edildi. 3 ve 4. gruplara anastomoz öncesi iskemi-reperfüzyon uygulandı. Tüm grupların perianastomotik doku oksijen basınçları, perianastomotik bölge barsak duvarı içerisine yeleştrilen mikroproblar (Licox ® CMP cc1,Integra Life Sciences SanDiego, CA,ABD) ile ölçüldü. Post operatif 7. gün sakrifikasyon öncesi sıçanların anastomoz patlama basıçları ölçüldü ve anastomoz bölgesi doku hidroksiprolin düzeyleri ölçülme amacıyla çıkarılarak -80 de saklandı. Bu veriler istatistiksel olarak değerlendirilerek gruplar arası farklar araştırıldı.
Özet (Çeviri)
The success of gastrointestinal anastomosis is related to many factors as application of the selected surgery method, oxygenation and anastomotic perfusion and presence of a condition which may impair healing of underlying anastomosis. In our study, it is intended to investigate the effects of oxygen on anastomosis healing, for anastomoses which were performed by maintaining ventilation of high oxygen saturation. Male Wistar Albino rats were used in our study. Rats were divided into 4 groups and each group had 10 rats. Jejuno-jejunostomy was applied to rats from each group. Groups 1 and 3 were ventilated with 30% Oxygen + 70% Nitrogen protoxide during perioperative and postoperative period within 6 hours after surgery. On the other hand, groups 2 and 4 were ventilated with 80% Oxygen + 20% Nitrogen protoxide. Before anastomosis, ischemia-reperfusion was applied to groups 3 and 4. Perianastomotic tissue oxygen pressure of all groups was measured by microprobs (Licox ® CMP cc1,Integra Life Sciences SanDiego, CA, USA) which were placed in intestinal wall of perianastomotic area. At the postoperative 7. day, anastomotic burst pressures of rats were measured before scarification. Anostomosis area was resected to measure tissue hydroxypyroline levels and it was preserve -80oC. The differences between groups were examined by statistically evaluating the data.