Bi̇na türü betonarme bi̇r yapida yumuşak kat ve burulma düzensi̇zli̇ği̇ i̇li̇şki̇si̇ni̇n i̇ncelenmesi̇
Investigaton of relationship between soft story and torsional irregularities in reinforced concrete buildings
- Tez No: 365202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM PUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışmasında, betonarme yapılarda oldukça sık görülen yumuşak kat düzensizliği ve burulma düzensizliğinin bir betonarme yapının deprem davranışına etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla belirlenen betonarme bir yapı üzerinde betonarme perdeli ve perdesiz olmak üzere, 3, 6 ve 12 katlı ve zemin kat yükseklikleri 3.0 m, 4.0 m ve 5.0 m olan toplam 54 farklı yapı modelinin dinamik analizleri SAP2000 programıyla gerçekleştirilmiştir. Dört asıl bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde depreme dayanımlı yapı tasarımı ilkeleri ve yapısal düzensizlikler üzerinde durulduktan sonra, konu ile ilgili olarak daha önce gerçekleştirilen bazı çalışmalar sunulmaktadır. İkinci bölümde, inceleme konusu betonarme yapıların yatay yükleme altındaki yumuşak kat düzensizliği ve burulma düzensizliği katsayılarının hesaplandığı dinamik analizler gerçekleştirilmiştir. Üçüncü bölümde, bu analizlerden elde edilen sonuçlar sunularak irdelenmekte ve inceleme konusu düzensizlik durumlarının birbiriyle ilişkisi ortaya konmaya çalışılmaktadır. Dördüncü bölümde ise çalışmanın tümünden çıkarılan sonuç ve öneriler sunulmaktadır. Bu son bölümü kaynaklar listesi ve özgeçmiş izlemektedir. Sonuç olarak bu çalışmayla, analiz edilen çerçeve tipi betonarme yapılardaki komşu katlar arasında rijitlik düzensizliği olarak tanımlanan yumuşak kat düzensizliğinin kattaki dolgu duvar varlığı ile doğrudan ilişkili olduğu, dolgu duvarların varlığının burulma düzensizliği oluşumu üzerinde önemli bir etki yapmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of soft story irregularity and torsional irregularity, which are commonly seen in reinforced concrete building, on seismic behavior of a reinforced concrete building was investigated. For this purpose, dynamic analyses of a total number of 54 different structure models of a reinforced concrete building with 3, 6 and 12 floors and ground floors of 3.0 m, 4.0 m and 5.0 m heights were performed by using SAP2000. Within the first chapter of this study being composed of four main chapters, after principles of seismic resistant building design are underlined briefly, some studies performed earlier related to subject are presented. In the second chapter, dynamic analyses to calculate soft story irregularity and the coefficients of torsional irregularity for the subject of study reinforced concrete buildings under vertical loading are performed. In the third chapter, findings obtained from those analyses are discussed and relation between irregularity cases of the studied subject are attempted to be expressed. In the fourth chapter where all conclusions and recommendations derived from this study is presented followed by curriculum vitae and references. As a result of this study, it is concluded that the soft story irregularity, which is defined as the rigidity irregularity between adjacent floors in the analyzed frame type reinforced concrete building, is directly related to the presence of masonry wall and the presence of masonry walls has no significant effect on the formation of torsional irregularity.