Bazı ağaç türü odunlarında ağaç malzeme ve işleme özelliklerinin verniklerin yapışma direnci üzerine etkilerinin araştırılması
The effect of varnishes on adhesion strength of wood material and procening properties in some tree species
- Tez No: 365211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada ülkemizde ticari önemi olan ağaç türleri odunlarının verniklenebilme özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla 4 farklı ağaç türü; yapraklı ağaç türlerinden Doğu Kayını (Fagus Orientalis Lipsky.) ve Sakallı Kızılağaç (Alnus glutinosa subsp. Barbata (C.A.Mey.) Yalt.) ile iğne yapraklı ağaç türlerinden Doğu Ladini (Picea Orientalis L. (Link.)) ve Doğu Karadeniz Göknarı (Abies nordmanniana subsp.) ve selülozik vernik kullanılmıştır. Belirtilen boyutlarda deneme örnekleri hazırlanmış ve örnekler üzerinde yoğunluk, pürüzlülük, kuru film kalınlığı ve yapışma direnci hakkında incelemeler yapılmıştır. Ağaç türlerinde en iyi yapışma direnci Doğu Kayını odununda belirlenmiş, bunu sırasıyla Kızılağaç, Doğu Ladini ve Doğu Karadeniz Göknarı izlemiştir. Pürüzlülük değerlerinde zımparalama işleminin etkisinin olduğu ve en iyi yüzey pürüzlülüğünün 180 no'lu zımparalama sonucu olduğu belirlenmiştir. Radyal ve teğet kesitin, pürüzlülük ve yapışma dirençlerinin ağaç türlerine göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Sonuç olarak; Zımpara etkisine ve ağaç türlerinin işleniş şekillerine bağlı olarak pürüzlülük ve yapışma direnci değerleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the varnisahability properties of some commercially important wood species were searched, therefore four different wood species (Beech and Alder As hardwoods, and Spruce and Fir as softwood) and one type of varnish (Cellulosic varnish) were used. In addition, in order to determine effect of sawn types and fiber directions, density, roughness, dry film thickness and adhesion strength values of samples were investigated. The best adhesion strength is observed in the Beech wood, followed by Alder, Spruce and the Eastern Nordmanniana respectively. It is proven that the sanding has an effect on roughness values and the best surface roughness was determined as a result of sanding with No. 180. According to the experiment results, it is concluded that radial and tangential cross-section, roughness and adhesion strength varies between different tree species. The result indicated that values of roughness and adhesion strength were determined that based on sanding effecting and wood species.