Konteyner gemilerinde yüklemenin stabiliteye etkisi
The influence of loading on container ships
- Tez No: 365220
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE PEŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Gemi Mühendisliği, Marine, Marine Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Denizde, gemi kazaların kimisi yetersiz bünyesel mukavemetten kimisi stabilite zayıflığından, kimisi de diğer bazı nedenlerden kaynaklanmıştır. Stabilite nedeniyle oluşan kazalar daha detaylı incelendiğinde kazaya neden olan etmenlerden birkaçı yanlış veya dengesiz yükleme, yeterli doğrultma moment kolu olmayışı, parametrik rezonansa düşme durumu gibi öğelerle karşılaşılır. Bu tez çalışmasında referans alınan bir konteyner gemisine çeşitli yüklemeler yapılmış, bu yüklemeler altında geminin hidrostatik verileri incelenmiş, doğrultma moment kolunun dalga tepesi dalga çukuru ve sakin su deniz durumlarındaki değişimleri karşılaştırılmıştır. Tüm yükleme koşullarında geminin yalpa genliği-hız diyagramları ve üç boyutlu(yüzey) GZ-t(s)-ϕ(rad) grafikleri oluşturulmuştur. Yüklemeler yalnızca konteyner yerleşimlerindeki değişimden ibaret olmayıp tanklardaki yük dağılımları serbest yüzey etkisi gibi değişkenler de dikkate alınmıştır. Oluşturulan GZ yüzeyleri kullanılarak konteyner gemilerinin boyuna dalgalardaki stabilitesi, bir serbestlik dereceli nonlineer parametrik yalpa hareket denklemlerinin frekansa bağlı çözümü ile incelenmiştir. Sonuç olarak, gerçek yüklemelere çok yakın olarak düzenlemiş bu inceleme durumlarında geminin stabilite karakteri ve ağır deniz koşullarındaki davranışı incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Konteyner gemisi, Stabilite, Parametrik Rezonans, Yalpa Genliği, Yükleme Durumu, Apl China.
Özet (Çeviri)
Some of accidents, which happen on the sea, are about inadequate ship strenght, other part is about insufficent ship stability, and the other part of damages are about other reasons. If we have a detail look for stability item, we can see this following reasons; wrong and unbalanced loading, no exist of enough straightening arm, falling to parametric resonance, etc. In this study, variable loading have been done to a referance container ship, under these loading conditions, researched hydrostatic datas and the straightening arm has been compared for wave crest, wave trough and still water sea conditions. In addition, for all loading conditions heeling frequance-speed, 3-d (surface) GZ-t(s)-phi(rad) grafics have created. The loading conditions have consisted of not only containers arrangement bot also tanks loading and free-surface effect. By using these prepared GZ surfaces, the stability of container ships during the longitudinal waves have been researched by one-freedom-degree movement equations which are depend on frequency solution. Finally,with this studying, which ordered with real loading conditions, inspected stability character of ship and ship behaviors during the heavy sea. Key Words : Container Ships, Stability, Parametic Resonance, Heeling Frequance, Loading Condition, Apl China.