Humus limanında işletmesinin çalışma sisteminin analizi
Analysis of the operating system of the management in Al-Khums seaport
- Tez No: 639844
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOLGA TAŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, İşletme, Metallurgical Engineering, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Araştırmamızda, Libya Liman İşletmesine ait olan Humus Limanı özelinde, liman aktiviteleri arasında limanın genel olarak performansını değerlendirmeye yarayacak olan en önemli aktivitenin çalışılması ve analizine odaklanılmaktadır; bu en önemli aktivite ise genel bir tanımla elleçleme sistemi olarak, daha dar dairede ise yükleme ve boşaltma sistemi (gemilere taşınacak yükün yüklenmesi ve gemilerden taşınan yükün indirilmesi) olarak adlandırılabilir. Bu performans değerlendirmesi 2014-2018 dönemini kapsayacaktır. Finansal ve operasyonel göstergeler bağlamında Birleşmiş Milletler tarafından kullanılan parametreler ve ölçüler baz alınacaktır. Bunun yanısıra rekabete açık pek çok liman tarafından benimsenen finansal olmayan üretkenlik göstergeleri de kullanılacaktır. Çalışmanın önemi liman işletmeleri için çok hassas ve hayati bir konuya temas etmesinin yanı sıra, ülkenin ekonomisini ve milli gelirini doğrudan ilgilendiren hususları haiz olmasıdır. Çalışmanın sonuçları, 2014 ve 2016 yılları arasında limana gelen en küçük ve en büyük gemi yükleri arasında büyük bir fark olduğunu göstermektedir. Makine ve ekipman harcamaları endeksi için en düşük değer 2017'de (238,47 dinar / ton) iken 2016'da daha yüksek olan (411,31 dinar / ton) değeri hesaplanmıştır. Çalışmanın kapsadığı yıllar boyunca yükleme boşaltma ekipmanı ve makine maliyeti endeksinin değeri, nispeten dalgalı bir seyir izlemektedir; 2018'deki en yüksek değeri (1,12 dinar / ton), en yüksek yükleme boşaltma getiri endeksi 2018'de (23,14 dinar / ton), 2014 yılı yıllık en yüksek varış oranı endeksi (1,3 gemi / gün) olarak hesaplanmıştır. Rıhtıma yanaşan gemiler için en düşük ortalama bekleme süresi 2016 yılında (2,54 gün / gemi) iken, en yüksek değer 2017'de (3,83 gün / gemi) idi ve limandaki gemilerin ortalama işlem süresi (turnaround time, bir geminin boşaltılıp tekrar yüklenmesi arasında geçen süre) 2016 yılında 2017'den daha iyiydi, en düşük işgücü verimliliği endeksi, 2018'de (8,47 dinar / ton) iken, en yüksek endeks 2018 yılında (11,39 dinar / ton) olarak gerçekleşti. Humus Limanı'nın rıhtımlarında %100'lük bir kullanım kapasitesine ulaşılamamıştır; araçlar için mevcut olan en yüksek ağırlık mola/konaklama merkezlerindedir. Konteynır yüleme ve boşaltma mevkileri günlük tonaj kapasitesinin %50,86'sına ulaşmıştır; bu da limandaki konteyner yükleme boşaltma trafiğinin diğer bütün tonajlardan daha aktif olduğunu göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Elleçleme sisteminin analizi, yükleme ve boşaltma, Libya liman işletmesi, Humus limanı ANAHTAR KELİMELER: Elleçleme sisteminin analizi, yükleme ve boşaltma, Libya liman işletmesi, Humus limanı. Ağustos 2020, 136 Sayfa. Bilim Dalı: 91
Özet (Çeviri)
The research focused on analyzing and studying the handling system (shipping and unloading Goods to and from ships); in the Al- Khums seaport , for years (from 2014 to 2018), where was used the financial and operational indicators recommended by the United Nations UNCATAD were used to assess the performance of the ports, in addition to touching on the productive and non-financial indicators followed in most of the competing sea ports. The importance of this study lies in that it deals with a very sensitive and vital as it is directly related to the state's economy and national income. The results of the study showed that there is a big difference between the lowest and largest payload arriving at the port for the years 2014 and 2016. the lowest value for the machinery and equipment expenses index was in 2017 (238,47 dinars / ton), but it was higher indicated in 2016 (411,31 dinars / ton). The value of the index of the cost of handling equipment and machinery is relatively fluctuating, as its highest value in 2018 (1,12 dinars / ton) . the highest handling return index was in 2018 (23,14 dinars / ton) . in 2014 the highest arrival rate index yearly (1,3 ships / day). The lowest average waiting time for ships on the dock was in 2016 (2,54 days / ship), compared to the largest average was in 2017 (3,83 days / ship) . the average turnover time of ships at the port is better in 2016 for 2017, the lowest labor productivity index was in 2014 (8,47 dinars / ton), compared to the highest in 2018 (11,39 dinars / ton). The berths of the port are 100% untapped, the highest weight available for the vehicles is at the stopover centers of The berths of containers, which has reached 50,86% of the total tonnage conveyed daily; this indicates that the container handling traffic in the port is more active than any other tonnage. KEYWORDS: Analysis of handling system, loading and unloading, Libyan ports company, seaport of Al-Khums