Çayırözü (merkez-Bayburt) gölet yerinin jeoteknik açıdan incelenmesi
The geotechnical investigation of the çayirözü (center-Bayburt)dam alignment
- Tez No: 365249
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT YALÇINALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada Çoruh Havzası'nda bulunan Çayırözü Göleti gövdesinin oturacağı kaya kütlelerinin jeolojik ve jeoteknik özellikleri araştırılmıştır. Bu kapsamda süreksizlik özellikleri arazi çalışmalarıyla belirlenmiş, sondaj karotlarından alınan örnekler üzerinde yapılan deneyler sonucunda kaya malzemesinin fiziksel ve mekanik özellikleri tespit edilmiş, tüm bu veriler ışığında gölet yeri kaya kütlesinin dayanımı, taşıma gücü, stabilitesi gibi jeoteknik özellikleri araştırılmıştır. Çalışma alanında Kabaköy Formasyonu ve Kuvaterner yaşlı alüvyonlar yüzeylenme vermektedir. Çalışma alanındaki jeoteknik birimleri tanımlamak, yanal ve düşey devamlılıklarını belirlemek yeraltı çalışmaları (sondaj) gerçekleştirilmiş ve bu alanının haritası hazırlanmıştır. Kaya ortamının geçirimliliğini belirlemek amacıyla basınçlı su deneyleri uygulanmıştır. Süreksizliklerin özelliklerini belirlemek amacıyla süreksizlik ara uzaklığı, açıklığı, pürüzlülüğü, bozunma derecesi, devamlılığı gibi parametreler belirlenmiştir. Jeoteknik birimdeki kaya malzemesinin fiziksel ve dayanım özelliklerini belirlemek için araziden alınan bloklar ve sondaj karotları üzerinde laboratuvar deneyleri yapılmıştır. Kaya kütlelerinin mühendislik özellikleri RMR sistemi ile kullanılarak belirlenmiştir. Gölet yeri kaya birimlerinde andezitte ortalama %40 RQD değerleri bulunmuştur. Gölet ve yapılarının temel derinliklerine göre hesaplanan yapı temelleri altındaki zemin emniyet gerilmeleri qzem: 2.38-27.72 kg/cm2 arasında hesaplanmıştır. Oturma değerleri S: 0.01-2.45 cm arasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, geological and geotechnical properties of the rock masses outcropping at Çayırözü pond in Çoruh basin were investigated. On this subject, properties of the discontinuities were identified by the field researches, in consequence of experiments on the samples collected from the boreholes, the physical and the mechanical properties of the intact rocks were determined. As a result of all these data, geotechnical properties such as rock mass strength, bearing capacity and stability of rock masses were investigated, herby injection depths to be applied all along the dam axial were calculated by finite element seepage analysis programme. The geological units in the studied Kabaköy Formation and Quternary alluvium.Surface studies were conducted for description of vertical and horizontal homogeneity of geotechnical units in the site, and map was prepared. Lugeon tests were applied for determination of seepage. In the field, scan-line surveys on natural rock exposures were performed and the quantitative description of discontinuities was conducted. In the laboratory studies, physical and strength properties were determined on the samples collected from the boreholes and rock blocks. Engineering properties of rock masses were performed with the RMR system. Andesitic rock in the pond in place RQD values were approximately 40%. Pond depth calculated according to the basic structure and the ground under the foundations of building allowable stresses between qzem: 2.38-27.72 kg/cm2 was calculated. Living the values it has been found between 0.01 to 2.45 cm.