Türkiye'de kamu ekonomisince üretilen karayolları hizmetleri ve bu hizmetlerde fayda-maliyet analizi tekniğinin uygulanabilirliği
- Tez No: 36529
- Danışmanlar: PROF.DR. FAZIL TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Bilindiği gibi kamu ekonomisince üretilen mal ve hizmetlerde etkinliğin sağlanması bir amaç olarak kabul edilmektedir. Bu amaca ulaşabilmek için de Fayda- Maliyet analizi tekniği bir araç olmaktadır. Bu Çalışmada örnek olarak devlet tarafından gerçekleştirilen karayolu hizmetlerinde Fayda-Maiiyet analizi tekniğinin uygulanabilirliği ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu amaçla Fayda-Maiiyet analizi tekniği ve bu tekniğin uygulanması, iki karayolu kesimi arasında uygulanmaya çalışılmıştır. Türkiye'nin en işlek ve en önemli iki karayolu birbirleriyle karşılaştırılarak Kmalı-Sakarya otoyolunun E80 Devlet karayoluna göre net faydaları hesap edilerek Fayda-Maiiyet analizi !nde kullanılan İç Karlılık, Net Bugünkü Değer ve Fayda/Maliyet kriterleri kullanılarak Kınalı- Sakarya otoyolunun' E80 devlet yoluna göre Fayda-Maiiyet analizi yapılmıştır. Ve sonuçta Otoyolun devlet yoluna göre ekonomik olduğu, faydalarının devlet karayoluna göre daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Efficiency in publicly provided goods and services is a common purpose in public economics. In reaching this purpose, cost-benefit analyses are a tool. In this thesis, feasibility of cost-benefit analyses on highways produced by government are examined. Cost-benefit analyses have been done to compare two interstate highways which are the most crowded and important in Turkey. These highways are Kınalı-Sakarya tollway and E80 state road, both are between Istanbul and Sakarya. Tollway' s net benefits compared to E80 state road are computed. Internal Rate Of Return, Net Present Value and Ratio Of Benefit And Cost criterias that are used in cost-benefit analses are examined to compare both highways social and private costs and benefits. Results of analyses has shown that tollway is more economic than ESQ state road. Social benefits of tollway including private one's are higher than the state road.