Ticari kazançta götürü usulde vergileme yöntemleri ve Türkiye uygulaması
  1. Tez No: 36528
  2. Yazar: HATİCE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜNERİ ERGÜLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Ticari kazançta götürü usulde vergilendirme, ülkemizde ve yabancı ülkelerde çeşitli yöntemlerle değişik şekillerde günümüze kadar uygulanmıştır. Türk Vergi sisteminde 193 Sayılı Gelir Vergisi kanunu ile vergiden muaf esnaf dışında kalıp, kanunda tayin edilen genel (G.V.K. md.47) ve özel (G.V.K. md.48) şartlan birlikte taşıyan küçük ticaret ve sanat erbabının kazançtan götürü usul ile vergilendirilmektedir. Gelir vergisi gerçek kazanç ve katlan hedef tutarak, Gelir Vergisi Kanunumuzun 1 'inci maddesinde bu prensip açık olarak yer almaktadır. Gerçek usulde mükellefler gerçek gelirleri üzerinden vergilendirilmektedir. Gelir Vergisi sisteminin ana hedefi, gerçek kazanç esasının mutlak ve kapsamlı bir şekilde uygulanmasıdır. Bu düşüncelere rağmen batı ülkelerinde bile götürü vergileme yoluna başvurulmaktadır. Karma usul de diyebileceğimiz ticari kazancın götürü usulde îesbiti, bazı zorunluluklardan doğmuştur. Bu zorunluluğun temelinde Türkiye'deki vergi mükelleflerinin ve mükellefiyetinin özellikleri yatmaktadır. Götürü usulde vergilendirmenin uygulama alanının genişliği; uygulama tekniğine, ülkelerin ekonomik seviyesine, eğitim seviyesine, ticaret ve sanat gelenekleri ile defter tutma alışkanhklanna göre değişmektedir. Çalışmamızın birinci kısmında; götürü usul hakkında genel bilgiler, teorideki yeri ve amacı, götürü usulün faydalan, sakıncalan, küçük ticaret ve sanat erbabı ve küçük işletme hakkında açıklamalar yapıldıktan sonra küçük ticaret ve sanat erbabının vergilendirilmesinin gereği üzerinde durulmuştur.İkinci kısımda; götürü usuîde vergileme yöntemleri sayılarak açıklanmıştır. Aynı zamanda bu yöntemlerin çeşitli ülkelerin uygulamasından da örnekler verilmiştir. Üçüncü kısımda; Türkiye'de götürü usul ile vergileme yöntemi anlatılarak değerlendirilmesi yapılmıştır. Ayrıca bu konuya ilişkin Danıştay Kararlan 'na da bu kısımda ek olarak yer verilmiştir. Tez yazım aşamasında, götürü usulde vergilendirilmeye ilişkin önemli değişiklikleri içeren 3 î. 12.1993 tarihli ve 5142 sayılı kararname ve 72 Seri Nb.iu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile Türkiye uygulaması ek kısımda geniş bir şekilde anlatılmıştır. Sonuç kısmında çalışmanın kısa bir özetine yer verilerek önerilerle birlikte değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Lump-sum tax on financial returns had beien opplied in different ways both in our country and foreign countries. In Turkish Law System, earnings of the small commerce and trade experts, other than experts who are eucluded from tax with the mcoma Tax numbered 193 and experts who has the some conditions as the general (GVK md.47) and privote (GVK md.48) conditions assigned in the law, are taxed with lump-sum tax. Income tax is aimed at to tax the real earnings and revenues and this principle is clearly emphasized in the first ciouse of the Income Tax Law. Tax poyers are taxed on their real income in real system moin target of the Income Tax is the obsolete and broad application of the real income principles. Despite this thoughts even in the western countries lump-sum tax is applied Determination of commercial earnings with the lump sum system which can be colled mixed system is arised because of some difficulties. The specialities of the tax payers and obligations hes under the foundation of this difficulty. The wide area of the application of the lump-sum tax system differs with the application technique, economic level, education level, commerce and art tradition and registration habits of the countries. In the first part of our study, first general knowledge on lump-sum tax study, first general knowledge on lump-sum tax system, arm and place in the theory, advantages and disadvantages of the system, euplarations about small commerce and art experts and small firms is euploined, then the essence to tax the small commerce and art euperts is empnized.în the second part, lump-sum tax methods are euploined. At the same time examples of application is given from different countries. In the third part, the principles of lump-sum tax in Turkey is explained and evaluated. On the other hand, the decisions of State Council on those matters are also annexed in our thesis. In the thesis the decree numbered 5142 and dated 31.12.1993 which contains important changes abaut lump-sum tax system is examined and the Turkish application which is based on Income Tax Decree numbered 72 is also examined in a detailed way in our thesis, as a conclusion our thesis is summarized and our prescriptions are finally eveluated.