Acil servise sağ alt kadran ağrısı ile başvuran hastalarda kullanılan alvarado skorlaması ile prokalsitonin düzeyinin karşılaştırılması ve akut apandisit tanısına etkisi
Comparison of alvarado score system and procalcitonin levels in the effect of acute appendicitis diagnosis, in the patients with right lower quadrant pain in the emergency department
  1. Tez No: 365340
  2. Yazar: OSMAN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ALPER ÇEVİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çetinkaya, O. Acil Servise Sağ Alt Kadran Ağrısıyla Başvuran Hastalarda Kullanılan Alvarado Skorlaması İle Prokalsitonin Düzeyinin Karşılaştırılması Ve Akut Apandisit Tanısına Etkisi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2014. Acil Servis'e sağ alt kadran ağrısı ile başvuran hastalarda alvarado skorlama yöntemiyle, yeni bir enflamasyon göstergesi olarak kabul edilen prokalsitonin düzeyinin korelasyonunu saptamak ve bunun akut apandisit tanısında etkinliğini göstermek planlanarak 01.12.2012-31.11.2013 tarihleri arasında ileriye dönük yapılmıştır. 18 yaş ve üzeri hastalar çalışmaya alındı. Toplam 52 hastanın 17'si erkekti. Hastaların alvarado skoru ortalaması 6.4 (2-10) olarak saptandı. Hastaların prokalsitonin değerleri ortalaması 0.4328 ng/ml (0.0126ng/ml-14.6600 ng/ml). Hastaların 47 (% 90.4)'sinde prokalsitonin değeri normal (10 ng/ml). Çalışmaya alınan 52 hastanın altın standart olarak kabul edilen ameliyat sonrası patoloji raporlarına göre 49 (%94.2)'u akut apandisit tanısı almıştır.Akut apandisit tanısı alan hastaların sadece 3(%6.1)'ünde prokalsitonin değerleri pozitif (>0.5 ng/ml), 46(%93.8) 'sında negatif (
Özet (Çeviri)
Cetinkaya, O. Comparison of Alvarado Score System And Procalcitonin Levels In The Effect of Acute Appendicitis Diagnosis, In the Patients With Right Lower Quadrant Pain In The Emergency Department. Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Medical Speciality Thesis in Department of Emergency Medicine, Eskişehir, 2014. The aim of this study was to evaluate the diagnostic utility of Alvarado Score System and Procalcitonin measurements in the acute appendicitis. This prospective study was conducted between 01.12.2012-31.11.2013. The patients admitted Eskisehir Osmangazi University Medical Emergency Department with right lower quadrant pain who are older than 18 years old. Totaly 52 of patients, 17 were male. The mean value of Alvarado Score was 6.4 (2-10). The mean value of procalcitonin value was 0.4328 ng/ml (0.0126ng/ml-14.6600ng/ml). 47 of patients (%90.4) procalcitonin values are normal (10 ng/ml). Appendicitis was confirmed with postoperation patology in 49 of 52 patients (%94.2). Only 3 of these 49 patients PCT values were higher than normal limit (>0.5 ng/ml), 46 patients PCT levels were normal (