Acil servise karın ağrısı şikayetiyle başvuran çocuklarda prospektif değerlendirme
Prospective evaluation of children presenting to the emergency with abdominal pain
- Tez No: 939091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL KOCAMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Çocukluk döneminde karın ağrısı, acil servis ve poliklinik başvurularında en sık karşılaşılan şikayetlerden biridir. Bu çalışmanın amacı, hastanemiz acil servisine karın ağrısı şikayetiyle başvuran çocukların karın ağrısının nedenlerini, eşlik eden semptomları, öykü ve fizik muayene bulguları ile tanı koyma sürecinde kullanılan diğer tetkiklerin etkinliği değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif olup 1 Nisan 2024/1 Ocak 2025 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk hastanesi acil servisine karın ağrısı şikayetiyle başvuran 6-17 yaş arası dahil edilme kriterlerini karşılayan 100 hasta dahil edildi. Hastaların ayrıntılı anamnezleri, fizik muayene bulguları ve laboratuvar incelemeleri yapıldı. Alınan onam formunda hastalarla ilgili istenen veriler de toplandı (Ek-2). Karın ağrısı üç günden kısa sürenler akut karın ağrısı olarak değerlendirildi. Fonksiyonel karın ağrısı kabul edilen hastalar Roma IV kriterlerine göre sınıflandırıldı. Bulgular: İncelediğimiz 100 hastanın %47'si kız çocuğuydu. Ortalama yaş 10,9±3,38 yıl olarak hesaplandı. En sık görülen ek şikayetler bulantı (%65) ve kusma (%56) olarak saptandı. Hastaların %26'sında defans saptanmıştır. Bir günden kısa süreli ağrısı olan hasta sayısı 48 (%48) olarak tespit edilmişti. Hastaların %38'ine çocuk cerrahisi konsültasyonu istenmiş olup bunlardan sadece 18 tanesine cerrahi girişim yapılacak tanı konulmuştur. Hastalara en sık konulan tanı %29,3 ile akut gastroenterit iken, bunu sırasıyla %15,2 ile akut apandisit ve %13,1 ile fonksiyonel karın ağrısı izlemiştir.
Özet (Çeviri)
Objektive: In childhood, abdominal pain is one of the most common complaints in emergency department and outpatient clinic admissions. The aim of this study was to evaluate the causes of abdominal pain, accompanying symptoms, history and physical examination findings and the effectiveness of other tests used in the diagnostic process in children presenting to the emergency department of our hospital with abdominal pain. Materials and Methods: Our study was prospective and included 100 patients aged 6-17 years who were admitted to the emergency department of Dicle University Medical Faculty Children's Hospital between 1 April 2024 and 1 January 2025 with abdominal pain and who met the inclusion criteria. Detailed anamnesis, physical examination findings and laboratory investigations were performed. The requested data about the patients were also collected in the consent form (Appendix-2). Patients with abdominal pain lasting less than three days were considered as acute abdominal pain. Patients with functional abdominal pain were classified according to Rome IV criteria. Results: Of the 100 patients we analysed, 47% were female. The mean age was calculated as 10.9±3.38 years. The most common additional symptoms were nausea (65%) and vomiting (56%). Defence was found in 26% of the patients. The number of patients with pain lasting less than one day was 48 (48%). Pediatric surgery consultation was requested in 38% of the patients and only 18 of these patients were diagnosed to undergo surgical intervention. The most common diagnosis was acute gastroenteritis with 29.3%, followed by acute appendicitis with 15.2% and functional abdominal pain with 13.1%.