Şizofren hastaların aile üyelerinin algılanan aile yükünün ve yaşam kalitesinin belirlenmesi
Evaluating the perceived burden of care and the quality of life among family members of patients with schizophrenia
- Tez No: 365358
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA TEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma şizofren hastaların aile üyelerinin algılanan aile yükü ve yaşam kalitesini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştrımanın 01.07.2012-30.09.2012 tarihleri arasında Sivas Toplum Ruh Sağlığı Merkezine başvuran örneklem kriterlerini karşılayan 70 şizofren hastanın bakımından sorumlu 140 hasta yakını ile yapılmıştır. Araştırma verileri Sosyodemografik bilgi formu, Algılanan Aile Yükü Ölçeği ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu Türkçe Versiyonu (WHOQOL-BREF TR) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik dağılım, Mann Whitney U, Kruskal-Walliss Varyans analizi testi ve Pearson Korelasyon analizi testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study of family members of patients with schizophrenia perceived family burden and quality of life is a descriptive study to determine. Sivas between 01.07.2012-30.09.2012 of Scientific Research Community Mental Health Center meets the criteria applied to the sample of 70 patients with schizophrenia were made responsible for the care of 140 patients with relatives. Research data sociodemographic questionnaire, the Perceived Family Burden Scale and World Health Organization Quality of Life Questionnaire-Short Form, Turkish Version (WHOQOL-BREF TR) were used. In evaluating the data, percentage distributions, Mann-Whitney, Kruskal-Walliss analysis of variance test and Pearson's correlation tests were used for analysis.