Absans epileptik (WAG/RİG) sıçanlarda oksitosinin ve çeşitli ilaçlarla kombinasyonlarının antiepileptik etkileri
Antiepileptic effects of oxytocin and the other agents combined with oxytocin in rats with absence epilepsy (WAG / RİJ)
- Tez No: 365357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFA GÜLTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Epilepsi merkezi sinir sisteminde bir grup nöronun anormal, aşırı, eş zamanlı deşarjlara bağlı olarak ortaya çıkan klinik tablodur. İdiyopatik jeneralize epilepsiler grubu içerisinde yer alan tipik absans epilepsi, çocukluk çağında gözlenen, EEG'de 2.5-4 Hz frekansında bilateral ve simetrik diken-ve-dalga deşarjların (DDD) eşlik ettiği, ani ve kısa süreli bilinç kaybıyla karakterize jeneralize bir epilepsi formudur. Çalışmamızda 104 adet Wag/Rij cinsi erkek sıçanlara oksitosin, valproik asit, etosüksimid, magnezyum sülfat ve metilprednizolon ve bunların ikili-üçlü kombinasyonları uygulanarak toplam 13 grup oluşturuldu. Stereotaksik cerrahi işlemlerden sonra tüm sıçanlar direkt kortikal EEG ölçümüne hazır hale getirildiler. Oksitosin (OT) 80 (nmol/kg), metilprednizolon (MP) 20 (mg/kg), valproik Asit (VA) 300 (mg/kg), magnezyum sülfat (MGS) 600 (mg/kg) ve etosüksimid (ESM) 200 (mg/kg) intraperitonal uygulandı.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is clinical manifestation which is caused by abnormal, excessive and synchronized discharge of group of central nerve system. Typical Absence Epilepsy, which belongs to Idiopathic generalized epilepsy, is a kind of epilepsy characterized by 2.5-5 Hz bilateral and symmetrical spike wave discharges (SWD) and accompanied by sudden and short time loss of consciousness. In the present study, 104 male Wag/Rij rat have been divided in to 13 groups in order to apply oxytocin, valproic acid, ethosuximide, magnesium sulfate, methylprednisolone and double and triple combinations of these drugs. After stereotactic surgery, all rats have been prepared for direct cortical EEG measurement. oxytocin (OT) 80 (nmol/kg), methylprednisolone (MP) 20 (mg/kg), valproic acid (VA) 300 (mg/kg), magnesium sulfate (MGS) 600 (mg/kg) and ethosuximide (ESM) 200 (mg/kg) applied intrathecally.