Endovac sistemi ile uygulanan farklı irrigasyon solüsyonlarının süt dişi kök kanallarındaki antimikrobiyal etkinliğinin ve smear tabakası üzerine etkilerinin incelenmesi
Evaluation of anti̇mi̇crobial efficiency and efficacy on smear layer of di̇fferent irrigation solutions used with endovac sysyem on deciduous teeth root canals
- Tez No: 365380
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİFE KAPDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi ve Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, EndoVac sistemi ve geleneksel şırınga yöntemiyle uygulanan farklı irrigasyon solüsyonlarının, süt dişi kök kanallarındaki smear tabakasına olan etkisi ve antimikrobiyal etkinliklerinin in vitro olarak incelenmesidir. Çalışmada 120 adet çekilmiş alt ve üst çene süt insan azı dişlerinin distal ve palatinal kökleri kullanıldı. Dişlerin boyları 11±1 mm olacak şekilde elmas separe ile kronları uzaklaştırıldı ve çalışma boyutu tespit edildikten sonra silikon kalıplara gömüldü. Profile .04 series kanal eğeleriyle crown-down yöntemi kullanılarak ve apikalde en son 35.04 kanal eğesi kullanılarak dişlere standart preperasyon işlemleri gerçekleştirildi. Daha sonra dişler rastgele olacak şekilde 2 ana bölüme ayrıldı. Çalışmanın birinci bölümünde smear tabakası incelemesi yapıldı. 60 diş iki ana gruba (Geleneksel n= 30 ve EndoVac n= 30) ve her bir ana gruba ait 2 deney grubunda 10' ar diş ( %2,5 NaOCI+%17 EDTA , 4 ppm Ozonlu Su+%17 EDTA) ve her bir kontrol grubunda 5' er diş olmak üzere 1 pozitif kontrol grubu ( Serum Fizyolojik) ve 1 negatif kontrol grubu ( %17 EDTA ) olacak şekilde rastgele gruplara ayrıldı. Gruplara solüsyon akış hızı 5ml/dk olacak şekilde toplam 6 dakika final irrigasyon işlemleri uygulandıktan sonra diş kökleri uzun aksları boyunca ikiye ayrıldı ve kökün sağlam yarısı SEM' de incelendi. Koronal, orta ve apikal üçlü bölgelerinden X1000 büyütmede görüntüler alınarak smear tabakası varlığı yönünden skorlandırma yapıldı. Çalışmanın ikinci bölümünde mikrobiyolojik inceleme yapıldı. 60 diş steril edildikten sonra içerisinde E. faecalis bulunan 15 µl süspansiyon ile steril mikro pipetler kullanılarak kontamine edildi ve 24 saat etüvde bekletildi. Daha sonra dişler iki ana gruba (Geleneksel n= 30 ve EndoVac n= 30) ve her bir ana gruba ait 2 deney grubunda 10' ar diş ( %2,5 NaOCI+%17 EDTA , 4 ppm Ozonlu Su+%17 EDTA) ve her bir kontrol grubunda 5' er diş olmak üzere 1 pozitif kontrol grubu ( SF ) ve 1 negatif kontrol grubu ( %2,5 NaOCI ) olacak şekilde rastgele gruplara ayrıldı. Gruplardaki final irrigasyon işlemi öncesinde ve sonrasında steril kağıt konlar ile kök kanalından alınan örnekler içerisinde 0,5 ml BHI bulunan ependorf tüplere aktarıldı ve oluşan bu süspansiyonlardan 10 µl alınarak kanlı agar besiyerinin ortadan bölünmüş iki ayrı tarafına ekim yapıldı. Kalan bakterilerin koloni sayımı CFU sınıflamasına göre yapıldı. Çalışmanın verilerinin istatistiksel değerlendirilmesinde Kruskall Wallis ve Mann-Whitney U testleri kullanıldı ve yanılma düzeyi 0,05 olarak alındı. Çalışmanın smear tabakası incelenen bölümünde irrigasyon yöntemi olarak EndoVac sistemi, tüm alt gruplarda apikal üçlü bölgede smear tabakasını uzaklaştırmada geleneksel yöntemden istatistiksel olarak daha başarılı bulundu (p˂0,05). Kök kanallarında smear tabakası uzaklaştırmada irrigasyon solüsyonu olarak pozitif kontrol grubuyla diğer gruplar arasında istatistiksel fark anlamlı bulunurken (p˂0,05), diğer üç grup arasında anlamlı fark bulunmadı (p˃0,05). Serum fizyolojik hariç diğer tüm gruplarda smear tabakası kaldırılmıştır ancak EndoVac ve geleneksel ana gruplarındaki alt gruplarda koronal ve orta üçlü bölgede smear tabakası kaldırmada anlamlı fark bulunamazken (p˃0,05), apikal bölgede anlamlı fark bulundu (p˂0,05). Çalışmanın mikrobiyolojik inceleme bölümünde ise irrigasyon yöntemi olarak EndoVac sisteminin, ozonlu su ve serum fizyolojik gruplarındaki antimikrobiyal etkinliğinin geleneksel yöntemden daha yüksek olduğu ancak istatistiksel olarak bu farkın önemli bulunmadığı tespit edildi (p˃0,05). İrrigasyon solüsyonları olarak alt NaOCI+EDTA grubu ve sadece NaOCI uygulanan negatif kontrol grubunda tam bakteri eliminasyonu gerçekleştirildi. Ozonlu su+ EDTA uygulanan alt gruplarda tam olmamakla beraber yüksek oranda bakteri elimine edildiği saptandı ve kalan bakteri sayısı serum fizyolojik grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde daha az bulundu (p˂0,05). İrrigasyon yöntemi olarak EndoVac sisteminin hem smear tabakasını uzaklaştırma hem de antimikrobiyal etkinlik açısından geleneksel yöntemden daha başarılı bulunması nedeniyle süt dişi kök kanal tedavilerinde EndoVac sisteminin etkili bir irrigasyon yöntemi olduğu sonucuna varıldı. Ozonlu suyun ise bakteri sayısını önemli ölçüde azalttığı ancak tamamen elimine edemediği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this in vitro study is to evaluate the efficacy of antimicrobial and smear layer removal of different irrigation solutions used with EndoVac system or onventional syringe method on primary teeth root canals. In this study, palatinal and distal roots of 120 extracted human maxillar and mandibular deciduous molar tooth were used. The crowns of tooth were removed with diamond coated seperating disc according to standardize the lenght of tooth 11±1 mm and then working length was determined and tooth were inserted into polivinylsiloxane impression material. Standardization of root canal preperation was performed with Profile .04 Series files with crown down technique and the last master apical file was done 35.04. Teeth were randomly divided into 2 main parts of study. The first part of the study was the evaluation of smear layer removal. 60 tooth were randomly divided into two main groups ( Conventional n= 30, EndoVac n= 30 ) and 10 tooth for each two experimental subgroups (%2,5 NaOCI+%17 EDTA and 4 ppm ozonated water + %17 EDTA ) and 5 tooth for each control subgroups; positive control saline and negative control group %17 EDTA . Final irrigation was performed samely to all groups for 6 minute at 5ml/minute flow rate and then roots were divided along their axis and half part of each tooth were examined in SEM. Images were taken at coronal, middle and apical 1/3 with a magnification X1000 and scored in the terms of the presence of smear layer . The second part of the study was microbiological evaluation. 60 tooth were sterilized and subsequently contaminated with 15 µl suspension containing E. faecalis through utilization of sterile micro-pipettes and were allowed to stand 24 hours in the oven. 60 tooth were randomly divided into two main groups ( Conventional n= 30, EndoVac n= 30 ) and 10 tooth for each two experimental subgroups (%2,5 NaOCI+%17 EDTA and 4ppm ozonated water+%17 EDTA ) and 5 tooth for each control subgroups; positive control (saline) and negative control group (%2,5 NaOCI). Before and after carrying out final irrigation applications in groups, samples received with sterile paper cones from the root canal were transferred to glass tubes containing 0,5ml BHI and 10 µl of these suspensions were received and placed in two different sides of the blooded agar medium. Retaining bacteria was counted according to the CFU classification and computed. Kruskall Wallis and Mann-Whitney U tests were used in the statistical evaluation and error level was received as 0.05. In the smear layer removal part of the study, as irrigation method EndoVac system was statistically better than conventional syringe method at apical 1/3 for the each subgroups on smear layer removal (p˂0,05). As irrigation solutions, only saline control group was statistically differnce from other groups (p˂0,05) and no difference for the other there groups inside (p˃0,05). All groups have removed smear layer expect than saine group. There was no statistically difference for smear layer removal of subgroups on for each main EndoVac and conventional group at coronal and middle 1/3 (p˃0,05) but at apical 1/3 there was statistically difference significant (p˂0,05). In the microbiological evauation part of the study, as irrigation method EndoVac system was much better than conventional method on ozonated water and saline groups but this difference was not statistically meanful (p˃0,05). As irrigation solutions, full elimination of bacteria was perfromed at NaOCI+EDTA and NaOCI control group. Ozonated water +EDTA sungroup performed great bacteria reduction but there was still remaining bacteria less than saline control group and this difference was statistically significant (p˂0,05). In conclusion, it was concluded that EndoVac system was much better than conventional syringe method at both smear layer removal and antimicrobial efficacy so that EndoVac system is an effective method for deciuduous root canal therapy. Ozonated water has performed great bacteria reduction but could not remove completely bacteria from root canal.