Ratlarda oluşturulan kritik boyutlu kemik defektlerine doksisiklin veya rifamisin ile karıştırılarak uygulanan sığır kaynaklı demineralize kemik greftinin kemik iyileşmesine olan etkisinin histomorfometrik olarak incelenmesi
Histomorphometric investigation of the effects of applied demi̇nerali̇zed bone graft of bovine origin combined with doxycycline or rifamycin on critical sized bone defects of rats on bone healing
- Tez No: 365379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN KÖŞGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İskelet sisteminin diğer elemanlarında olduğu gibi maksillofasiyal bölgede de kist, tümör operasyonları, travma veya dişlerin çoklu kaybından sonra oluşan geniş kemik defektlerinin iyileşme süreci fibröz doku dolumu ile sonuçlanabilmekte ve bu durum defektin restorasyonunu engellemektedir. Bu nedenle araştırmacılar uzun yıllar boyunca kemik iyileşmesini artıracak teknikler üzerinde çalışmışlardır. Bu çalışmada rifamisin veya doksisiklin ile karıştırılarak uygulanan sığır kaynaklı demineralize kemik greftinin kritik boyutlu kemik defektlerinde kemik iyileşmesine olan etkisinin histomorfometrik olarak incelenmesini amaçladık. Çalışmada, toplam 24 adet Wistar erkek rat kullanılacaktır. Çalışma 3 gruptan oluşacaktır. Grup 1: Sadece sığır kaynaklı demineralize kemik grefti grubu (n=8) Grup 2: Rifamisin ile karıştırılarak uygulanan sığır kaynaklı demineralize kemik grefti grubu (n=8) Grup 3: Doksisiklin ile karıştırılarak uygulanan sığır kaynaklı demineralize kemik grefti grubu (n=8) Deney hayvanları 28. günde 200 mg/kg i.p. sodyum pentobarbital uygulanacak ve mandibulaları histopatolojik değerlendirme için sakrifiye edilecektir. Defektli parçalar çıkartılıp nötral formalin içerisinde fiske edilecektir. Daha sonra hazırlanan preparatlara histomorfometrik analiz yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
As with the other elements of the skeletal system, in the maxillofacial region the healing process of large bone defects that occur after cyst, tumor operations, trauma or multiple teeth loss results in with filled fibrous tissue and this situation obstructs the restoration of the defect. Therefore, for many years, researchers have tried on techniques to increase bone healing. In this study, bovine derived demineralized bone graft mixed rifamycin or doxycycline implements to the critical-sized bone defects and aimed to examine its effect to the healing process of bone, histomorphometricly. In this study, a total of 24 Wistar male rats were used. Work will consist of three groups. Group 1: Only from bovine demineralized bone graft group (n=8) Group 2: From bovine derived demineralized bone graft with rifamycin (n=8) Group 3: From bovine derived demineralized bone graft with doxycycline (n=8) On the 28st day, 200 mg/kg i.p. sodium pentobarbital will be applied to the experimental animals and mandibles were sacrificed for histopathological evaluation. Defective parts will be removed and flick in neutral formalin. Afterwards, histomorphometric analysis will be performed with the preparations.