Genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz (ESBL) üreten mikroorganizmalarla gelişen üriner enfeksiyonlu çocukların klinik ve laboratuvar bulguları
Clinical characteristics and laboratory findings of children with urinary tract infections caused by extended spectrum beta-lactamases (ESBL) producing microorganisms
- Tez No: 365402
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BÜLENT CENGİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Boyraz Meryem Seda, Genişlemiş Spektrumlu Beta-laktamaz (ESBL) Üreten Mikroorganizmalarla Gelişen Üriner Enfeksiyonlu Çocukların Klinik ve Laboratuvar Bulguları, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlık Tezi, Ankara 2014. Genişlemiş spektrumlu beta laktamaz (ESBL) üreten mikroorganizmalarla gelişen üriner sistem enfeksiyonları (ÜSE'ler) önemli bir sağlık sorunudur. ESBL pozitif mikroorganizmalarla gelişen ÜSE'si olan çocukların klinik ve laboratuvar özelliklerini ve ESBL pozitif enfeksiyon açısından risk faktörlerini değerlendirmek için planlanan çalışmamıza 0-17 yaş grubundaki toplumdan kazanılmış ÜSE'si olan vakalar (158 hastanın ESBL pozitif 178 atağı; 162 hastanın ESBL negatif 166 atağı) dahil edilmiştir. ESBL pozitifliği erkeklerde daha fazladır (p=0,046). İdrarda koku ve huzursuzluk ESBL pozitif grupta, hematüri ise ESBL negatif grupta daha fazla bulunmuştur (p=0,006 ve p=0,019).
Özet (Çeviri)
Boyraz Meryem Seda, Clinical Characteristics and Laboratory Findings of Children with Urinary Tract Infections Caused by Extended Spectrum Beta-lactamases (ESBL) Producing Microorganisms, Hacettepe University, Faculty of Medicine, Thesis in Pediatrics, Ankara 2014. The urinary tract infections (UTI) caused by extended spectrum beta-lactamases (ESBL) producing microorganisms are an important general health problem. In this study, the community acquired UTI cases from 0-17 age group were included in order to investigate the clinical characteristics and laboratory findings of the children with UTIs caused by ESBL positive microorganisms and to evaluate associated the risk factors. Total of 178 urine samples from 158 patients with positive ESBL and 166 urine samples from 162 patients with negative ESBL were included in this study. The ESBL positive UTIs were more common among male patients (p=0,046). While the discomfort and urine odor were more common in ESBL positive group, hematuria was found to be more common in ESBL negative group (p=0,019 and p=0,006).