Genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL) üreten Escherichia coli'nin neden olduğu toplum kökenli üriner sistem infeksiyonlarında risk faktörleri
Risk factors for community-aquired urinary tract infectıons caused by extended-spectrum beta-lactamase-producing escherichia coli
- Tez No: 360394
- Danışmanlar: PROF. DR. ATA NEVZAT YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Hastane ve toplum kökenli infeksiyonlarda etken olarak önemli rol oynayan Gram-negatif bakterilerde antibiyotiklere karşı direnç giderek artmaktadır. Bu direncin en sık edenlerinden biri de β-laktamaz enzim-GSBL-üretimidir. GSBL üreten mikroorganizmalar sadece hastane kökenli infeksiyonların değil son on yılda toplum kökenli infeksiyonların da önemli etkenleri arasında yer almaya başlamıştır. Toplum kökenli infeksiyonların çoğunluğunu da GSBL pozitif Escherichia coli (E. coli)'nin etken olduğu üriner sistem infeksiyonları (ÜSİ) oluşturmaktadır. GSBL pozitif mikroorganizmaların toplum kökenli ÜSİ'lerde sıklığının artması ampirik oral tedavi seçeneklerini sınırlandırmakta, uygun olmayan tedavi seçenekleriyle maliyeti artırmaktadır. Yapılan çalışmalarla da bu infeksiyonlarla etkilenen hastaların daha çok altta yatan risk faktörleri olan hastalar olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada GSBL üreten E.coli'nin neden olduğu üriner sistem infeksiyonlarında GSBL üretimine yol açan risk faktörlerinin belirlenerek GSBL üretimi ve buna bağlı mortalitenin ve morbiditenin en aza indirilmesini sağlayacak korunma ve kontrol önlemlerini almak amaçlanmıştır. Nisan 2012-Nisan 2013 tarihleri arasında polikliniklerimize ayaktan başvuru yapan ve idrar kültüründe E. coli üremesi olan ve toplum kökenli üriner sistem infeksiyonu kriterlerini karşılayan 103 hasta çalışmaya alınmış, GSBL-pozitif E. coli infeksiyonlu olgular vaka grubu, GSBL-negatif E.coli infeksiyonlu olgular kontrol grubuna dahil edilmiştir. E.coli izole edilen hastaların demografik özellikleri, hastane yatışı, idrar kültürünün gönderildiği poliklinik, daha önceki hastaneye yatış öyküsü, altta yatan hastalıkları, immünsüpresif tedavi alımı, operasyon varlığı, invaziv girişimleri (üriner kateter, sistoskopi, kolonoskopi), geniş spektrumlu antibiyotik alımı, Charlson komorbidite skoru gibi risk faktörleri değerlendirilmiştir. İki grup risk faktörleri yönünden karşılaştırılmıştır. Solid metastatik tümörlü hastalarda (%15,4'e karşılık %2), orta-ağır renal hastalıkta (%26,9'a karşılık %9,8), demansta (%5,8'e karşılık %0) anlamlı farklılık vardır (p< 0,05).
Özet (Çeviri)
Hospital and community-acquired infections play an important role as a factor in Gram-negative bacteria resistant to antibiotics is increasing. One of the most common of these resistors which-ESBL-producing enzyme is β-lactamase. ESBL-producing microorganisms, not just the last ten years of hospital-acquired infections in community-acquired infections began to take place among the important factors. Community-acquired infections in the majority of ESBL positive Escherichia coli (E.coli) as a factor of urinary tract infections (UTI) constitute.ESBL positive microorganisms community-aquired UTI increase in the incidence of oral empirical limits their treatment options, increases the cost of treatment options are not appropriate. From the studies of patients affected with this infection mostly patients with underlying risk factors that have been identified. In this study, ESBL-producing E. coli in urinary tract infections caused by ESBL-producing ESBL determine risk factors that lead to the production and the associated mortality and morbidity minimized take measures to ensure the protection and control is intended. Between April 2012- April 2013 our outpatient clinic applicants and urine cultures E.coli with color reproduction and community-acquired urinary tract infection in 103 patients included in the study meets the criteria, ESBL - positive E. coli infection case group patients, ESBL -negative E. coli infection cases were included in the control group. E.coli isolated from patients'demographic characteristics, hospitalization, urine culture was sent to clinics, previous history of hospitalization, underlying diseases, immunosuppressive therapy retrieval operations, assets, invasive interventions (urinary catheter, cystoscopy, colonoscopy), broad-spectrum antibiotics, Charlson comorbidity scores were evaluated as risk factors. The two groups were compared in terms of risk factors. In patients with metastatic solid tumors (15.4% vs. 2%), moderate-to- severe renal disease (26.9% versus 9.8%), dementia (5.8% vs. 0%) There are significant differences (p < 0.05). Urinary history of surgery in the case of urinary tract infection development in case group 26.9% in the control group 9.8% and statistically significant as was observed (p < 0.025). Complicated U in those with score point higher as significant, respectively (p < 0.05). Recurrent UTI history in considering the case and control groups, respectively, 44.2% and 11.8%, respectively.