Protez enfeksiyonunu tanımlamak için spesifik parametrelerin eklemden alınan sıvıda bakılması
Determination of specific prameters in aspiration material for i̇dentification of prosthetic joint i̇nfection
  1. Tez No: 365413
  2. Yazar: BORA YAKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MAZHAR TOKGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Total eklem artroplastisi etkinliği ve hasta memmuniyeti kanıtlanmış, geçen on sene içinde dünya çapında en çok uygulanan operasyonlardan biridir. Ancak bu prosedürün komplikasyonları ortopedik cerrahinin en zorlayıcı durumlarını oluşturmaktadır. Diğer cerrahi alanların aksine, total eklem artroplasti enfeksiyonları sessizdir ve çoğu zaman tanı koymak zordur. Gevşemenin septik mi yoksa aseptik mi olduğu ayrımı da bir başka zor problemdir. Günümüz ortopedi uygulamasında enfeksiyon tanısı klinik hikaye, seri radyolojik incelemeler, tam kandan sedimentasyon ve CRP ölçümü, eklem sıvısından elde edilen aspiratın direkt mikroskopik bakısı ve kültürü ile konmaktadır. Bu yöntemler çoğunlukla para ve zaman harcayan yöntemlerdir ve kesin tanı yöntemi değildir. Bu çalışmamızda enfeksiyon tanısını koymak için yardımcı bir yöntem tariflemeyi hedefledik. Eklem sıvısındaki immünolojik tepkinin enfeksiyon tanısında daha güvenli bir yöntem olabileceğini düşündük. Bu çalışmada eklem sıvısındaki Lökosit Elastaz, Gelatinaz B, IL-1 alfa ve IL-1beta'yı kültür, direkt mikroskopik bakı, sedimentasyon ve CRP gibi diğer konvansiyonel parametrelerle karşılaştırmayı planladık. Eğer uyumlu sonuçlar elde edersek, protez enfeksiyonu tanısında uygulanabilir, tekrarlanabilir ve etkili bir yöntem tanımlamayı hedefliyoruz. Amaç; Protez enfeksiyonunu tanımlamak için spesifik parametrelerin eklemden alınan sıvıda bakılarak kolay, uygulanabilir, tekrarlanabilir ve etkili yöntem elde etmektir. Protezde gevşemesinin septik ya da aseptik ayırımını yaparak gereksiz zaman ve para harcanmasını önlemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya 01.07.2013-20.07.2014 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji A.B.D. da ve Çankaya Hastanesinde diz ve kalça protez revizyon operasyonu olan hastalar prospektif olarak incelenmiştir. Hastaların demografik bilgileri, ilk operasyon ve revizyon cerrahisi olduğu tarihler, Sedimantasyon, Serum CRP, Beyazküre, Kültürde üreme olduysa izole edilen mikrooganizma, Eklemden alınan sıvıda CRP, Eklemden alınan sıvıda spesifik parametreler Elisada bakılmıştır. İstatiksel analizde SPSS v. 11.5 kullanılmıştır. Bulgular: Revizyon protez cerrahisi olan 32 hastadan 38 eklem sıvısı alınmıştır. 38 eklem sıvısının 15 i enfekte, 23 ü enfekte olmayan gruptan alınmıştır. Hastaların ortalama yaşı 63 idi. Alınan eklem sıvısının 11 (%28,9) i erkek, 27 si kadın hastadan alınmıştır. Çalışmaya alınan eklem sıvılarının 26 sı (%68,4) diz ekleminden, 12 si (31,6) kalça ekleminden elde edilmiştir. Hastalardan operasyon öncesi kanda bakılan Sedimantasyon açısından Mann Whitney U test ile iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p=0,018). Operasyon öncesi kanda bakılan Serum CRP açısından İki grup arasında Mann Whitney U test ile istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p=0,0001). Kanda bakılan Beyazküre açısından iki grup arasında Mann Whitney U test ile istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p=0,68). Eklemden alınan sıvıda bakılan spesifik parametreler (Lökosit Elastaz, Gelatinaz B, IL-1 beta, IL-1 alfa ) enfekte olan grupta enfekte olmayan gruba göre yüksek çıkmıştır. İki grup arasında Mann Whitney U test ile istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Eklem sıvısındaki CRP enfekte kabül edilen grupta ortalama ve standart sapma 0,6 ± 0,21 iken enfekte olmayan grupta ortalama ve standart sapma 0,21 ± 0,22 olarak hesaplanmıştır. Mann Whitney U test ile iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (p=0,0001). Sonuç: Eklemden alınan sıvıda Elisada bakılan spesifik parametreler enfekte grupta anlamlı olarak yüksek çıkması septik ve aseptik gevşeme ayırımında yardımcı olabilir. Septik gevşeme tanısı açısından yeni parametreler oluşturulabilir.
Özet (Çeviri)
Total joint arthroplasty in one of the most performed surgiries in the past decades and its effectiveness and patient satisfaction had been approved. Neverthless, complications of this procedure is one of the most challenging situation in orthopedadic practice. Contrary to other surgical fields, infection in total joint arhroplasty is silent and hard to diagnose most times. Discrimination of septic and aseptic loosening is another challenging issue. In present orthopeadic practice, infection of joint arthroplasty is diagnosed by clinical history, serial radiological exams, whole blood sedimentation and CRP levels, direct microscopic examination and culture of joint aspirate. These steps are often time and money consuming procedures. In this study, we aim to describe a conducive method for the diagnosis of infection. We assumed that immunologic response to infection in synovial fluid can be a more reliable tool for the diagnosis of infection.In our study we planned to evaluate levels of Leukocyte Elastase, Gelatinase B, IL-1 alpha and IL-1 beta in synovial fluid and compare these results with other conventional parameters as culture, direct microscopy and sedimentation , CRP levels. If we achiave compatible results, these parameters can be reproducible, feasible and effective method for the diagnosis of prosthetic joint infection. Determination of Specific Prameters in Aspiration Material for İdentification of Prosthetic Joint İnfection Aim: Prosthesis infection to define the specific parameters by reference in the joint fluid taken from the easy, practical, reproducible and effective method septic or aseptic loosening. Materials and Methods: In this study, between 01.07.2013-20.07.2014 Orthopedics and Traumatology, Hacettepe University Hospital and Çankaya Hospital patients with knee and hip prosthesis revision surgery were studied prospectively. Patient demographic information, initial operation and revision surgery that date, ESR, Serum CRP, White Blood Cell, Culture reproductive happened isolated microorganisms, joint from fluid CRP, joint from fluid-specific parameters in the ELISA were analyzed. Statistical analysis using SPSS v. 5.11 was used. Results: Of 32 patients with Revision prosthesis surgery were 38 joint fluid. 15 of 38 infected joint fluid, and 23 were taken from non-infected group. The mean age of patients was 63. Of joint fluid taken 11 (28.9%) were male and 27 were female patients were included. In the study of synovial fluid 26 (68.4%) of the knee joint, 12 (31.6) were obtained from the hip joint. Sedimentation preoperative blood of patients cared for by Mann-Whitney U test were statistically significant differences between the two groups (p = 0.018). Preoperative serum CRP in the blood between the two groups in terms of Mann-Whitney U test found no statistically significant difference (p = 0.0001). White Blood Cell viewed in terms of blood between the two groups with Mann-Whitney U test was not a statistically significant difference (p = 0.68). Viewed from joint fluid of the specific parameters (Leukocyte Elastase, Gelatinase B, IL-1 beta, IL-1 alpha) in the infected group were significantly higher compared to uninfected. Mann-Whitney U test between the two groups statistically significant difference was found. CRP in synovial fluid is accepted in the group infected and uninfected groups, while the standard deviation 0.6 ± 0.21 0.21 ± 0.22 as the mean and standard deviation were calculated. Mann-Whitney U test were statistically significant differences between the two groups (p = 0.0001). Conclusion: From joint fluid analyzed by Elisa specific parameters significantly higher in the infected group emergence can help in the differentiation of septic and aseptic loosening. New parameters for the diagnosis of septic loosening can be created.