Hipertansiyonu olan ve olmayan yaşlılarda öfke durumlarının karşılaştırılması
- Tez No: 365426
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN ÇITAK BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma hipertansiyonu olan yaşlı bireylerin sürekli öfke ve öfke ifade tarz¬larının hipertansiyonu olmayan yaşlı bireylerden farklı olup olmadığının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve karşılaştırmalı olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini Bolu Valiliği Yaşlı Merkezine kayıtlı 320 yaşlı oluşturmuştur. Örneklem grubuna bu merkeze kayıtlı hipertansiyonu olan 73 ve hipertansiyonu olmayan 73 olmak üzere 146 yaşlı alınmıştır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu ve Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, ki-kare, fisher's exact testi, t testi, tek yönlü varyans analizi ve Pearson's korelasyon analizi kullanılmıştır. Hipertansiyonu olan ve olmayan yaşlılarda sürekli öfke ve öfke ifade tarzı ölçeği puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). Yaş, eğitim ve medeni duruma göre de hipertansiyonu olan ve olmayan grupta sürekli öfke ve öfke ifade tarzı ölçeği puan ortalamaları arasındaki farkın anlamlı olmadığı belirlenmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was designed descriptively and comparative way in order to determine whether continuous anger and anger expression of the elderly with the hypertension is different from those elderly people without hypertension. The population of the study consists of 320 elderly people who are registered in Bolu Governorship Older People's Care Centre. A total of 146 people that were registered in this centre were included in the sampling group, 73 of which had hypertension and 73 did not have. The study data were obtained using Personal Information Forms and The State Trait Anger Scale. Percent, chi-square, fisher's exact test, t test, one-way analysis of variance, and Pearson's correlation analysis were used to assess the data. No statistically significant differences were found (p>0.05) between the average scores of state-trait anger and the anger expression scale of the elderly with and without hypertension. It was also found out that the differences between the average scores of state-trait anger and the anger expression scale of the elderly with and without hypertension were not significant in terms of age, education and marital status (p>0.05).