Genç tenis oyuncularının tekler tenis turnuvası süresince kas hasarı, toparlanma ve performans parametrelerinin incelenmesi
Investigating muscle damage, recovery and performance parameters of junior tennis players during single tennis tournament
  1. Tez No: 365434
  2. Yazar: NAHİT BAYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH PINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, tekler turnuva süresince kas hasarı ve performans parametreleri ile birleşik toparlanma metotlarının bu parametreler üzerine etkilerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Dört günlük bir tenis turnuvasına 15 elit tenis oyuncusu katılmıştır (deney n=7, kontrol n=8). Kas hasarının dolaylı ölçümü için turnuva öncesi, sonrası ve turnuvadan 48 saat sonra kan örnekleri alınarak kreatin kinaz (KK), laktat dehidrojenaz (LDH) ve C reaktif protein (CRP) değerleri incelenmiştir. Gecikmiş kas ağrısı (GKA) likert tarzı skala kullanılarak ölçülmüştür. Her maç öncesinde ve sonrasında hız, t testi ile çeviklik, pençe kuvveti, dikey sıçrama, çoklu sıçrama ve servis atışı ölçümleri yapılmıştır. Deney grubuna her maç sonrasında birleşik toparlanma metodu uygulanmıştır. İstatistiksel analizde, tekrarlayan ölçümlerde Anova ve t test uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate muscle damage, performance parameters and the effects of combined recovery methods during junior tennis tournament. Metarials and Methods: Fifteen elite tennis players (experimental n=7, control n=8) participated in a 4-day tennis tournament. Blood samples were collected before, right after and 48 hours after the tournament to investigate creatin kinase (CK) C reactive protein (CRP) and lactate dehydrogenase (LDH) for measuring muscle damage indirectly. Delayed onset muscle soreness (DOMS), sprint test, agility t test, hand grip strength test, vertical jump test, repeated jump test and tennis serve velocity were measured before and after every match. Experimental group participated in combined recovery protocols after every match. For statistical analysis, repetitive measure of Anova is used. Results: CK and LDH activity in the blood were increased significantly but there were no differences in CRP after the tournament. There were no differences in peak power output, height scores and serve velocity during the tournament.