Türkiye ekonomisinde bir alt sektör olarak madencilik-mermercilik ve Eskişehir mermerciliği
- Tez No: 36548
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Türkiye ekonomisinde bir alt sektör olarak madencilik önemli bir yer tutmaktadır. Madenciliğin bir kolu olarak mermer çok önemli bir ihraç madeni olmaktadır. Dış pazarlarda daha iyi bir konuma gelebilmesi için belirli sorunların giderilmesi gerekmektedir. Ocak üretimi, alt yapı sorunları, yetişmiş insan eksikliği, mermerciliğin gelişmesine engel olmaktadır. Çalış mada madencilik ve maden işletmeciliği hakkında bilgiler verilmiş, maden ciliğin ekonomideki yeri üzerinde durulmuştur. Daha sonra mermercilik tanımı, tüketimi, üretimi, ithalat ve ihracatı, bunların Türkiye'deki durumları belirtilmiştir. Türkiye mermercilik sektörünün sorunları üzerinde durulmuş tur. Son bölümde ise Eskişehir mermer üreticileri arasında yapılan araştır ma sonuçları değerlendirilmeye çalışılmıştır. -iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mining has taken an important part as â sub-sector in the economy of Türkiye. As a branch of mining, marble reach a better position with it on foreign markets, some certain problems should be removed. Mine production infrastructural problems, lack of gualified the development marble mining. In the study, some information about mining and Marble Exploiting and the role of mining on economy had been stated. Afterwards, marble exploiting and definition production, consumption, exportation, importation of marble mining and position of these in Türkiye. Problems about marble mining sector in Türkiye had been brought out and results and circumspections had been also pointed out in the study. In the last part if has been tried to eveluate the results of the research which has been done among the manifactures of mining in Eskişehir. -v-