Eskişehir ilindeki eğitim kurumlarında zihin engellilere yönelik eğitsel düzenlemelerin incelenmesi
  1. Tez No: 36547
  2. Yazar: MİNE BAŞAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KONROT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Zihin engelli bireylerin zihinsel ve fiziksel özelliklerinin geliştirilmesi, durumlarının iyileştirilmesi sağlanan eğitim olanakları ile yakından ilişkilidir. Bu araştırmada Eskişehir ilindeki eğitim kurumlarında zihin engellilerin eğitimine yönelik düzenlemeler ve uygulamada karşılaşılan sorunlar değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulguları şöyle özetlenebilir: Eskişehir ilinde zihin engellilerin eğitimi normal ilkokullar bünyesindeki alt özel sınıflarda sürdürülmektedir. 1992-1993 öğretim yılı itibariyle 30 okulda 31 alt özel sınıf mevcuttur ve her sınıfta bir öğretmen görev yapmaktadır. Alt özel sınıflara devam eden öğrenci sayısı 233 olarak belirlenmiş ve okullaşma oranı %32 olarak hesaplanmıştır. Alt özel sınıf uygulaması bulunan okulların %13.80'inde kaynaştırma uygulamasına yer verilmektedir. Eskişehir ilinde ortaöğretim kurumlarında zihin engellilere yönelik eğitsel düzenleme bulunmadığı gibi okul öncesi eğitim kurumlarının da olmadığı görülmektedir. Alt özel sınıf uygulaması bulunan okulların %78.57'sinde zihin engelliler için kullanılan fiziki alanların derslikle sınırlı olduğu, okulların %82.75'inde kullanılan araçların yeterli olmadığı ortaya çıkmıştır. Alt özel sınıflarda görev yapan öğretmenlerin %72.40'ı ilköğretmen okulu mezun olup, eğitim önlisans programını tamamlamışlardır. Okulların %78'inde alt özel sınıf öğretmeni dışında zihin engellilerin eğitimine katkıda bulunan personel olmadığı görülmektedir. Alt özel sınıf bulunan okulların yöneticilerinin %48.10'unun uygulamadan memnun olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY There is a close relationship between the development of the mental and physical properties of the mentally-retarted individuals and educational opportunities provided to them. In this study, educational settings and provisions established for the mentally-retarted children in Eskişehir and the problems encountered are evaluated. Findigs of this investigation are summarized below: Mentally-retarted students are trained in“special-classes”within the primary schools in Eskişehir. There are 31 special-classes in 30 schools in 1992-1993 educational term and one teacher is allocated for each class. There are 233 students attending these special -classes and when considering the estimated popullation of MR children in Eskişehir, the schooling ratio is found to be 32 %. It is observed that 13.80 % of the MR children within the schools which have special- classrooms are integrated with normal children in some class-hours. It was observed that there are no educational provision for the mentally-retarted students within the secondary shools and pre-schools in Eskişehir. It has been concluded that in 78.57 % of the schools with special- classes, physical settings allocated for the education of mentally-retarted students are limited to classroms. Technology and materials used for those students were also found to be inadequate in 82,75 % of these shools. 72.40 % of the teachers working in special-classes are graduates of Primary-school Teacher Training high schools and they all have attended the pre-licence distance education programme organized by Anadolu University Open Education Faculty. In 78 % of the schools there is no other staff helping the teachers in the classrooms. It was observed that 48.10 % the administrators were satisfied with the special-class provisions in their schools.