Aventürin oluşturabilen bakır, demir ve krom oksitlerle yapılan sır araştırmaları (1000 santigırat derece, 1200 santigırat derece)
  1. Tez No: 36549
  2. Yazar: PINAR GENÇ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Aventürin sırlar, artistik sır grubunda yer alırlar. Bu sırların, camsı yapılarının içinde, binlerce pulcuk şeklinde kristaller bulunur. Simli kumaşlara benzeyen bu görünüş son derece çekicidir. Araştırmada, aventürin sırların bakır, demir ve krom oksitlerle oluşturabileceği düşünülen çeşitleri irdelenmiştir. Çok sayıda hazırlanan sır bünyeleri, 1000 °C ve 1200 °C'de pişirilmiştir. En iyi aventürin sır denemelerinin yanısıra olumsuz deneme sonuçlan da tek tek değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda, her üç metal oksit ile oluşturulabilen aventürin sırların özellikleri ve ideal oranları saptanmıştır. Bakır, demir ve krom aventürini sırların oluşturulmasında başarılı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aventurine glazes take place in the group of artistic glazes. There are thousands of spangle, shaped crystals in the glass-like structures of these glazes. They look-like silvery clothes and this vision is very attractive. In this thesis, the types which are thought to be formed by mixing the aventurine with copper, ferric and chrome oxides are studied. The glaze bodies that are prepared in large numbers are firing at 1000 °C and 1200 °C. Besides the best examples, the negatives are evaluated one by one. As a result of this evaluation, the properties and the ideal ratios of the aventurine glazes combined with each metal oxides, are found. Successful results are obtained with each combination of copper, ferric, chrome aventurines.