Hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) yöntemiyle namlu analizi
Barrel analysis via computational fluid dynamics (CFD)
  1. Tez No: 365483
  2. Yazar: YAVUZ FATİH ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL UZAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Mechanical Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İnsanoğlunun var oluşundan beri öncelikli hedefi kendini korumak olmuştur. Bu amaçla geliştirilen savunma ya da saldırı araçları silah olarak nitelendirilebilir. Günümüzde gerek bireylerin kendini koruması gerekse de orduların muharip güç ve kabiliyetlerinin artması için silahlanmaya önem verilmesi çoğunluk tarafından kabul gören bir gerçektir. Mevcut teknolojiler göz önüne alındığında barutun yanması prensibi ile çalışan ateşli silahların bu alanda geliştirilen araçların büyük bir bölümünü kapladığı görülmektedir. Bu prensipteki ateşli silahların temel problemlerinden birisi geri tepme kuvvetidir. Öyle ki sadece bu kuvvetlerin etkisi ile silahı taşıyan sistemlerin taşınması, kullanılması ve bir silah için en önemli etkilerden biri olan etkin mesafesi gibi unsurlar bir birlerine bağlı olarak değişebilmektedir. Bu amaçla, tarafımdan hazırlanan tez çalışmasında namlu tasarımının geri tepme kuvveti üzerinde ki etkileri, Hesaplamalı Akışkanlar Mekaniği (HAD) yazılımı olan Fluent paket programı kullanılarak incelenmiştir. Problemin fiziği çıkarıldıktan sonra, geri tepme kuvvetinin azaltılmasına yönelik hazırlanan modeller ile karşılaştırma analizleri yapılmıştır. Böylelikle ateşli silahlar üzerinde yapılabilecek AR-GE çalışmalarından bir kısmı raporlanarak tez çalışması sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
From the begining of ages, self defence became the main objective of humankind. We named these tools as weapons those are designed for that purpose. Today it is obvious that researching on weaponry to obtain capabilities of not only self defence but also military power should be updated. After inspecting todays tools we will see that most of them developed on the basics of powder combustion. One of the main problem for many weapons is the recoil force. So important that design parameters of weapon can dramatically change, such as weapon's carriage or drive type, effective range which is one of the most importent criteria. Because of these facts, this study examined the results of recoil force that is depending on barrel's design by using Fluent CFD code. After solving the base model, analysed few different degins which are modelled to reduce that recoil fore. Findings reported by scalars, contour plots and graphs to obtain a R&D report for such case.