Kahramanmaraş ili Türkoğlu ilçesinde çiftçilerin zirai ilaçları bilinçli bir şekilde kullanmalarına etki eden faktörler
Factors influenci̇ng farmers' consciously use of pesti̇ci̇tes in Turkoğlu district of Kahramanmaras province
  1. Tez No: 365484
  2. Yazar: EMİNE ALBEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET BOZ, PROF. DR. CUMA AKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, tarımın yoğun olarak yapıldığı, Kahramanmaraş İlinin Türkoğlu Merkez İlçe ve ilçeye bağlı Beyoğlu Kasabası, Şekeroba Kasabası ve Kadıoğluçiftliği Köyünde yaşayan çiftçilerin zirai ilaçların kullanımı ile ilgili tutum ve davranışları incelenmiştir. Araştırmada çiftçilerin tarımsal ilaçları bilinçli kullanıp kullanmadıkları ve ilaç kullanımında yararlandıkları bilgi kaynakları, bilinçli ilaç kullanımı üzerine etki eden sosyoekonomik özellikler ve iletişim davranışları belirlenmiştir. Araştırmada kullanılan veriler, yukarıda belirtilmiş olan yerleşim merkezlerinden aktif olarak üretim faaliyetinde bulunan çiftçilerden arazi büyüklüğü ölçütü esas alınarak yapılan tabakalı örnekleme ile belirlenen 120 çiftçi ile yüz yüze anket çalışması yapılarak elde edilmiştir. Ayrıca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İlçe Müdürlüğünden elde edilen veriler de çalışmada kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, yörede bulunan çiftçilerin büyük çoğunluğunun zirai ilaç kullanımının çevreye zarar verdiğini bildiği ancak birey olarak üstlerine düşen görevleri gerektiği gibi yerine getirmediği belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen verilere göre çiftçilerin %30,8'i ortaokul mezunu ve %56,7'si yaş itibariyle yaşlı grup içerisinde yer almaktadır. Bu durumun ilaç kullanımında yeniliklerin benimsenmesinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Çiftçilerin %49,2'si (51-100 da) araziye sahipken bu arazilerde en çok tahıl grubu bitkiler yetiştirilmektedir. Çiftçilerin danışmanlık hizmeti alma oranı %75,5 iken danışmalarıyla görüşme sıklığı genel olarak 15 günde bir olarak belirlenmiştir. Danışmanlarının yaptığı eğitimlere katılım oranı %51,7 olan çiftçilerin danışmanın tavsiyesine göre ilaç kullanması %40 oranında kalmıştır. Buna karşılık kendi deneyimlerine göre ilaç kullanan çiftçiler %33,3 olarak belirlenmiştir. Çiftçilerin %57,5'i ilaç fiyatlarını yüksek bulduklarını ve %67,5'i ilaç etkinliğinin zayıf olduğunu belirtmiştir. Çiftçilerin %60'ı her gün diğer çiftçiler ile iletişime geçip bilgi alış-verişinde bulunmakta, %52,5'i ayda bir televizyondan tarımda zirai ilaç kullanımı ile ilgili program izlemesine karşın internet kullanım potansiyeli oldukça düşük belirlenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen bulguların ülke tarımına katkıda bulunacak yeni politikaların geliştirilmesinde, zirai ilaçlarla doğrudan ilgili kurum ve bireylerin bundan sonraki uygulamalarında yararlı olacaktır. Araştırma bulgularının ayrıca zirai ilaçlar konusunda yapılacak eğitim, program ve projelerin hazırlanmasında yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the attitudes and behavior of farmers towards pesticides use in the central district, the townships Beyoğlu and Şekeroba, and Kadıoğluçiftliği village of Turkoğlu district where farming is a predominated occupation. The specific subjects investigated were whether or not farmers consciously used pesticides, information sources used for pesticides, and socioeconomic characteristics and communication behavior of farmers which expected to have influence on pesticides use. Data were collected by conducting face-to-face interviews with a stratified sample of 120 farmers who were actively involved in farming. The stratification was based on the amount of land farmers owned. In addition, supplementary data were obtained from the District Directorate of Food Agriculture and Livestock. According to the findings of this study the majority of the farmers in the district were aware of the environmental damage caused by excessive use of pesticides, however, they also accepted that they could not adequately handled the duties and responsibilities to reduce this damage. The findings related to socioeconomic characteristics revealed that 30,8% of the farmers were secondary school graduates, and 56,7% belonged to old-aged farmers group. It was concluded from this finding that as most of the farmers in the locality were old-aged this could cause a lower tendency to adopt innovations in pesticides use. Almost half of the farmers (49,2%) owned an area of (51-100) decares of farming land and the dominated crops were mostly grains. Farmers who employed an agricultural advisor made of 75,5% of the total farmers and most of the advisors visited their clients fortnightly. Approximately 52% of the farmers participated in training activities conducted by the advisors, and 40% properly followed the instructions given by the experts when used pesticides. On the other hand, those who used pesticides considering their own experiences were 33,3%. Approximately 58% of the farmers indicated that prices of pesticides were quite high, however, 67,5% found pesticides have quite low effect to prevent insects. Approximately 60% of the farmers communicated and exchanged information with other farmers almost every day. More than half of the farmers (52,5%) watched TV program related to pesticide use, however, the use of the Internet among farmers was found to be very low. Research findings are expected to provide useful information for policy makers to develop agricultural policies, for individuals and institutions who deal with pesticides directly or indirectly, and for extension personnel who plan to develop programs for properly use of pesticides.