Güvenli veri iletişimi için ön anahtarlamalı farklı bir veri gizleme tekniğinin geliştirilmesi
Improving a pre-encrypted data hiding technique for communication security
- Tez No: 365492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZİ AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Hızla gelişen bilgisayar teknolojisi ile birlikte veri gizleme üzerine yapılan çalışmalar, her geçen gün daha da artan bir önem kazanarak devam etmektedir. Hayatımızın bir parçası haline gelen internet kullanımı, metin, ses, video, vb. gibi çoklu ortam elemanlarının serbest bir şekilde kullanılmasına imkan sağlamıştır. Gerek askeri, gerekse özel sektöre ait birçok uygulamada güvenlik gerekçesiyle veri gizleme yöntemleri kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında; Kullanıcı tarafından seçilen herhangi bir resmin şifreleme anahtarı görevinde kullanılması ve iletilmek istenen bilginin seçilen resim aracılığı ile kriptolanması ve daha sonra kriptolanan verinin“En Az Öneme Sahip Bit Kodlaması”(Least Significant Bit; LSB),“R Kodlama Ağırlığının Değiştirilmesi”ve“Bir Piksel İçerisine bir ASCII Kodun Gömülmesi”,“Kısmi Optimizasyon Yöntemi ile veri Gömme Tekniği”metodları kullanılarak, gizlenmesi araştırılmıştır. Böylece resmin boyutunu değiştirmeden iletilmek istenen verinin kriptolu bir şekilde resim içerisine gömülerek alıcı kanallara ulaştırılması maksadıyla Steganografi ile Kriptografi bilimlerinin bir kombinasyonu amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak incelenen En Düşük Değerlikli Bit Kodlaması (LSB) ve Üç Piksel İçerisine bir ASCII Kodun Gömülmesi veri gömme metodları ile resim üzerinde gözle görülür bir bozulma oluşmadan iletilmek istenen bilgi simetrik şifreleme algoritması vasıtasıyla kodlanmış ve en temel resim formatı olan BMP (Bitmap) uzantılı resme gizlenmiştir. Araştırmada kullanılan gömme ve şifreleme metodları Borland Delphi 7.0 Professional programlama dilinde geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The demand for studies on data hiding is increasing gradually due to the current requirements of multimedia and information security applications today. The increasing use of Internet along with the rapidly evolving computer technology has enabled the use of multimedia elements, such as image, video, audio and text, freely. Numerous data hiding methods have been developed up to date, in order to protect digital multimedia files. In addition to the applications in the military, the data hiding methods are required in many areas of the private sector because of the security issues. In this thesis; information hiding has been investigated through the Least Significant Bits (LSB) Encoding,“R”(Red in RGB) Encoding Weight Change, Embedding an ASCII code into Pixels and Partial Optimization data embedding techniques. Hence, a combination of cryptography and steganography sciences has been intended in the application of data hiding into images. The information to be forwarded was encrypted the symetric encryption algorithm and was hid into a BMP image, which is the most basic image format, without any visible distortion on the image with the Least Significant Bits Encoding and the Embedding an ASCII Code into Pixels data embedding methods, which have been studied for this purpose. The data hiding user interface program used in the study for the embedding methods and the symmetric algorithm has been developed with the Borland Delphi 7.0 Professional programming language.