Efficiency of discrete wavelet trasnform in digital watermarking
Sayısal damgalamada ayrık dalgacık dönüşümünün etkinliği
  1. Tez No: 365518
  2. Yazar: AHMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HADİ HAKAN MARAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Sayısal damgalar, günümüzde telif haklarının korunmasında olası çözüm olarak ortaya çıkmaktadır. Bu tezde sunulan çalışmada, sayısal damgalamaya dayalı Ayrık Dalgacık Dönüşümü (ADD) ve ADD'nün sayısal damgalamada ne kadar etkin bir dönüşüm olduğu araştırılmıştır. Bu çalışmada, her biri değişik seviyede, kullanılan ikili şablon damgaları için bir gömülü alan olarak ADD ayrışımı yapan dört etkinlik testi algoritması önerilmiştir. Dört adet etkinlik testi algoritması hem gri-tonlu görüntülere hem renkli hem de YCbCr (sadece Y aydınlanma değeri kullanılmıştır) renk uzaylarına uygulanmıştır. On beş önemli damgalama atağı dört algoritmaya da uygulanmıştır. Çok seviyeli damga gömme kıstaslarına dayalı bir şekilde en uygun algoritmanın belirlenmesine yönelik olarak, sonuçlar dikkatlice incelenmiş ve üzerinde çalışılmıştır. En uygun algoritma, çifte saldırı (bir anda biden fazla saldırı) gibi daha güçlü saldırılara ve damgalanmış görüntünün yaklaşık %90'ını yok eden aşırı kırpma saldırılarına karşı da test edilmiş, sonrasında en uygun algoritmanın performansı literatürden seçilen bu konudaki diğer algoritmalar ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Digital watermarks have recently emerged as a possible solution for protecting the copyright of digital materials. The work presented in this thesis is concerned with the Discrete Wavelet Transform DWT based digital watermarking, and how the DWT is an efficient transform in the field of digital watermarking. Four efficiency test algorithms were proposed in this work, each uses a different level of DWT decomposition as an embedding domain for the binary pattern watermarks used, the four efficiency test algorithms were applied on both gray scale and colored images with RGB (green and blue channels were used only) and Ycbcr (Y luminance was used only) color spaces. Fifteen important watermark attacks were applied on the four algorithms. Results were studied and examined carefully, and that led to obtain an optimum algorithm which is based on multi-level embedding criteria. The optimum algorithm was tested against even harder attacks which were the dual attacks (more than one attacks at a time) and a Hard crop attack that removes almost 90% of the watermarked image data, then the performance of the optimum algorithm has been compared with some selected literature algorithms in the field.