Copyright protection by robust digital image watermarking in unsecured communication channels
Güvensiz haberleşme ortamlarında telif hakkı koruma amaçlı dayanıklı imge damgalama
- Tez No: 442770
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNA GÖKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Analog teknolojilerden dijital teknolojilere geçiş dijital içerik ve verilerin korunması ve özdeşliğe duyulan sürekli ilgiyi artırmıştır. Her türlü dijital içerik sahipleri, telif haklı multimedya içeriğinin korunması için yeni teknolojiler aramakta ve keşfetmektedir. Multimedya koruması son yıllarda gündeme gelmiş ve bu konuyla ilgilenmek için araştırmacılar, sürekli olarak yeni, verimli ve etkin teknolojiler araştırmakta ve keşfetmektedirler. Bu tez çalışması, dijital içerik güvenli olmayan bir kanalda yol alırken özdeşlik ve telif hakkı koruma amacıyla, frekans düzlemindeki çok katmanlı ayrık dalgacık dönüşümü (DWT) kullanılarak, iki damgayı bir imgeye gömerek, görünmez damgalamanın görünmezliğini ve dayanıklılığını artırmak için hazırlanmıştır. Özgün bir damgalama algoritması, beş etken konum ve iki damganın kullanımı üzerine dayandırılarak önerilmiştir. Özütleme sürecine ilave olarak, damgalama imgeleri bir dizi atak testine tabi tutulmuştur. Değerlendirme kriterinin temeli, damgalama imgeleri için ataklardan önce ve sonra ölçülen SNR, PNSR, MAE ve RMSE değerleridir. Yine damgalamanın görünmezliği atak öncesi ve sonrası test edilmiştir. SNR ve PNSR değerlerinden elde eden edilen laboratuvar sonuçlarımız, imgelerin yüksek dayanıklılıkta olduğunu ve damgalamanın imge kalitesine olumsuz etkisinin olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The transition from analog technologies to digital technologies has increased the ever-growing concern for protection and authentication of digital content and data. Owners of digital content of any type are seeking and exploring new technologies for the protection of copyrighted multimedia content. Multimedia protection has become an issue in recent years, and to deal with this issue, researchers are continuously searching for and exploring new effective and efficient technologies. This thesis study has been prepared in order to increase the invisibility and durability of invisible watermarking by using the multilayer Discrete Wavelet Transform (DWT) in the frequency plane and embedding two marks into an image for the purpose of authentication and copyright when digital content travels through an unsecured channel. A novel watermarking algorithm has been proposed based on five active positions and on using two marks. In addition to the extraction process, watermarking images will be subjected to a set of attack tests. The evaluation criteria have been the bases of assessing the value of SNR, PNSR, MAE and RMSE for both the watermarking images and the watermarking images after attacks, followed by the invisibility of the watermarking being measured before and after the attacks. Our lab results show high robustness and high quality images obtaining value for both SNR and PNSR.