Medikal görüntülerde yeni bir damgalama yöntemi
A new watermarking technique for medical images
  1. Tez No: 946071
  2. Yazar: ZEYNEP ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRETTİN HORASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Teknolojideki gelişmeler, tıbbi görüntülerin oluşturulması, işlenmesi, dağıtılması ve depolanmasında dijital sistemlerin yaygın şekilde kullanılmasını mümkün kılmıştır. Teknolojinin etkin kullanımıyla birlikte birçok avantaj sağlanmakta; ancak tıbbi verilerin manipülasyonu, yetkisiz erişim, silinme veya kopyalanma gibi güvenlik tehditleri bu süreçlerde ciddi zorluklar oluşturmaktadır. Bu nedenle, tıbbi görüntülerin özgünlüğünü ve güvenliğini korumak günümüzde kritik bir gereklilik haline gelmiştir. Son yıllarda, bu sorunlara çözüm olarak tıbbi görüntülerde dijital damgalama tekniklerinin kullanımı üzerine çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. Bu tez çalışmasında da medikal görüntüler için Ayrık Dalgacık Dönüşümü (DWT) ve Tekil Değer Ayrıştırması (SVD) tabanlı bir damgalama şeması geliştirilmiştir. Boyut indirgeme yöntemi, bu damgalama şemasına dahil edilerek damga görüntüsünün dayanıklılığını artırmak hedeflenmiştir. Önerilen yapının etkinliğini artırmak amacıyla çeşitli optimizasyon algoritmalarından faydalanılmıştır. Bu optimizasyon algoritmaları Parçacık Sürü Optimizasyonu (PSO), Yapay Arı Kolonisi (ABC) ve Gri Kurt Optimizasyonu (GWO) olarak belirlenmiştir. Damgalama şemasının performansını değerlendirmek için Tepe Sinyal Gürültü Oranı (PSNR) ve Yapısal Benzerlik İndeksi Ölçütü (SSIM) gibi kalite metrikleri hesaplanmış; ayrıca farklı saldırı senaryoları altında Normalleştirilmiş Korelasyon (NC) değerleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, en iyi PSNR değerinin 53.864 dB olmuş, NC ve SSIM değerlerinin ise genel olarak 1.000'e oldukça yakın çıkmıştır. Bu bulgular doğrultusunda, önerilen damgalama şemasının yüksek düzeyde gizlilik, dayanıklılık ve algılanamazlık sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Advancements in technology have enabled the widespread use of digital systems for the creation, processing, distribution, and storage of medical images. While the effective use of technology provides numerous advantages, it also introduces serious challenges such as manipulation of medical data, unauthorized access, deletion, or duplication. Therefore, ensuring the authenticity and security of medical images has become a critical necessity. In recent years, various studies have been conducted on the use of digital watermarking techniques in medical images as a solution to these issues. In this study, a watermarking algorithm based on Discrete Wavelet Transform (DWT) and Singular Value Decomposition (SVD) has been developed. A dimensionality reduction method was incorporated into the watermarking scheme to enhance the robustness of the embedded watermark. Furthermore, multiple optimization algorithms have been utilized to improve the efficiency of the proposed system. These optimization algorithms include Particle Swarm Optimization (PSO), Artificial Bee Colony (ABC), and Grey Wolf Optimization (GWO). To evaluate the performance of the watermarking scheme, quality metrics such as Peak Signal To Noise Ratio (PSNR) and Structural Sımılarıty Index Measure (SSIM) were calculated, and Normalized Coefficient (NC) values were examined under different attack scenarios. The results show that the best PSNR value obtained was 53.864 dB, while NC and SSIM values were found to be very close to 1.000. Based on these findings, it can be concluded that the proposed watermarking scheme achieves high levels of confidentiality, robustness, and imperceptibility.