Türkiye'de araştırma geliştirme çalışmalarının iktisadi kalkınmada yeri ve önemi
  1. Tez No: 36554
  2. Yazar: ÖZTÜRK İKBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Artık günümüz dünyasında ülkeler füze savaşları ile değil, uluslararası pazar genişletme savaşlarıyla karşıkarşıyadır. Hatta gelişmişliği uluslararası pazardan, aldığı payla ölçülür. Artık siyasi güç yerini ekonomik güce bırakmıştır. Bu yüzden günümüzde azgelişmiş ülkelerin bağımlılığı bilgi transferi bağımlılığına dönüşmüştür. Bu kısırdöngünün kırılması, firma yöneticilerini teknoloji transferinden daha ziyade teknoloji üretimine önem vermeye itmektedir. Gelitşen endüstri, artan rekabet, büyüyen piyasalar, yükselen ekonomik ve sosyal refah, değişen tüketici davranışları firma yöneticilerinin sürekli yenilikler gerçekleştirmesini zorunlu kılmaktadır. Günümüzdeki firmalar bunun bilincine ulaşmış durumdadır. Firmalar artık kısa dönemli faaliyetler yerine orta ve uzun dönemli faaliyetlere yönelmektedirler. Bunun en güzel örneği araştırma geliştirme faaliyetleridir. Kısacası çalışmamda incelediğim araştırma-^eliştirme faaliyetleri firmalar için zorunlu hale gelmiştir. Fakat beraberinde bir ekonomik yük ve riskke katlanmayı gerektirmektedir. Ülkemiziı. yukarıda bahsedilen kısır döngü zincirini kırabilmesi için bu riskke katlanmak zorundadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In today's world countries are not facing the missile war but international market enlargement war. More over, its deviopment is scaled wiht its share received from that market. Now economic power His replaced political power. Less-developet countries dependency has, therefore, transformet into know-hov dependency. To nvoid this situation, company managers pay attention to producing technology rather than technology transfer. Advanced industry, increased competition, enlarged markets, high economic and social welfare, and changing consumer attitudes are all forcing the company directors realise constant innovations. Nowadays most of the firms are aware of the subject. The firms tend to have middle or long range objectives instead of short-teim ones. One of the best examples is research and development activities. In short, what I studied in this work has become an obligation for the companies. Of course it also brings a certain cost whit it and reguires to take risk. Our country is to take the risk in order to break off the above mentioned situation.