Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu'ndaki öğretme-öğrenme süreçlerinin çağdaş eğitim teknolojisi açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 36555
  2. Yazar: HÜLYA ERGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERSAN SÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET Bu araştırma, Anadolu üniversitesi Sivil Havacılık Yük sekokulu' nâa uygulanan öğretme-öğrenme süreçlerini çağdaş eğitim teknolojisi anlayış ve ilkeleri açısından değerlen dirmek ve bu süreçlerin geliştirilmesine katkıda bulunabile cek öneriler oluşturmak amacıyla yapılmıştır. Sivil Havacılık Yüksekokulu snda değişik bölümlerde oku tulan derslerin genel ve özel amaçları açısından analiz edilmesi, ders içeriklerinin gerektirdiği canlı ve cansız kaynakların yeterlilikleri ve bunların kullanımında çağdaş eğitim teknolojisi anlayış ve ilkelerine ne ölçüde uyulduğu araştırmaya çalışılmıştır. Araştırma, 1992-1993 öğretim yı lında, Anadolu üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu ' unun öğretim elemanları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında anket ve gözlem formlarından yararlanılmıştır, öğretim elemanlarının, eğitim durumlarını düzenlerken çağdaş eğitim teknolojisi ilke ve anlayışlarına uyup uymadıkları yapılan anket uygulamasıyla ortaya konmaya çalışılmıştır, öğretim elemanlarının ankete verdikleri yanıtlar ile gerçek davranışlarını karşılaştırmak için hazırlanan bir gözlem formu yardımıyla da gözlem çalışması yapılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde, x2 (kaykare), c (Contingency Coefficient), frekans dağılımları kullanılmış ve anlamlılık düzeyi olarak da 0.05 alınmıştır. Yapılan analizlerden sonra şu sonuca varılmıştır: Peda gojik formasyonu ve eğitim teknolojisi konusunda bilgisi viiolan öğretim elemanları, Yüksekokul ' dak i eğitim durumlarını düzenlerken, diğerlerine göre daha çok çağdaş eğitim tekno lojisi anlayış ve ilkelerine uymaktadır. Ancak yine de tüm öğretim elemanlarının bu konudaki bilgilerinin yenilenmesi, Yüksekokul ' un öğretme-öğrenme süreçlerinden istenen verimin alınması açısından önem taşımaktadır. viii
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was Gone at '. Anadolu University Civil Aviation School in order to evaluate the teaching and learning processes that have been implemented. This evalua tion was conducted with an understanding of contemporary educational technology and its ideals. In addition to this evaluation, this research will provide suggestions that can help to improve the teaching-learning process. In this research, the following subjects were analyzed: the general and it» dividual goals of the courses taught at the Civil Aviation School, the qualification of the teaching staff and instructional materials that were necessary for the courses, and how effective these resources where when used with the understanding of contemporary educational technology and its ideals. This research was done in the 1992-1993 school year by using Anadolu University- Civil Aviation School's teaching staff as subjects. Survey and personal observation forms were used in order to collect the data. The research also examined whether or not the teaching staff was able to integrate the understanding of conte-mporaf y educational technology into the daily educational activities of the, class. The observational study was done through comparing the answers that the teaching staff gave in the survey and their actual behavior in the classroom, which was recorded on observation forms by the researcher. In order to analyze the data that was collected for the survey, the following statistical formulas were used: jc2f c ix(Contingency Coefficient), frequency distributions and 0.05 as level of signif icancy. After analyzing the survey the following solutions were obtained: the teaching staff who had pedagogical formation and knowledge of educational technology were better able to understand and utilize the ideals of contemporary educational technology as apposed to those who did not have these kinds of qualifications. In order to acquire the maximum output from the teaching- learning process, the qualifications of the teaching staff must be upgraded.