Dudak hareket özellikleri kullanılarak Türkçe kelimelerin sınıflandırılması.
Classification of Turkish words by using lip motion features.
  1. Tez No: 365549
  2. Yazar: ALPER YARGIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
İşitme engellilerin ses terapisinde sesin yanında dudak okuma verileri de kullanılmaktadır. Dudak okuma üzerine literatürde çok sayıda çalışma olmasına rağmen, tümleşik kızılötesi sensörü sayesinde derinlik bilgisini de ölçebilen MS Kinect kamerasını kullanarak Türkçe kelimeler için yapılmış başka bir çalışmaya rastlanamamıştır. Bu çalışmanın amacı, MS Kinect kamerası kullanılarak sık kullanılan bazı Türkçe kelimelere ait, derinlik bilgisini de içeren görsel bir veri seti hazırlamak ve bu veri seti üzerinde en iyi sınıflandırma yöntemini araştırmaktır. Sınıflandırma için Yapay Sinir Ağları, KNN ve Dinamik Zaman Bükmesi gibi yöntemler kullanılmıştır. Ayrıca, işitme engelli çocukların ve konuşma terapisine ihtiyaç duyan kişilerin, eğitmen yardımıyla dudak hareketlerini taklit yeteneklerini geliştirmeyi hedefleyen ve iki telaffuzu karşılaştıran bir yazılım geliştirilmiştir. Bu yazılım ve oluşturulan veri seti, işitme engelli çocuklar için eğitim materyali olarak kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Information obtained from Lip Reading in addition to voice data is used in voice therapy of hearing-impaired persons. Although there are many studies on the applications of Lip Reading, no study exists on the recognition of Turkish Words using MS Kinect camera, which has a built-in integrated infrared sensor that measures the depth information. The aim of this project is to construct a data set on frequently used Turkish words containing depth information, investigating the best lip reading classification method on this data set. For classification, techniques such as Artificial Neural Networks, KNN, and Dynamic Time Warping has been used. Furthermore, a complementary software was developed, which improves the lip imitation skills of hearing-impaired children and people who need speech therapy with the aid of an instructor by comparing two pronunciations. The developed software and the generated data set will be used as educational materials for hearing-impaired children.