İçki sanayi (alkolsüz içkiler, meşrubat üretimi vs.), sirke atıksuyunun kimyasal-elektrokimyasal koagülasyonu ve nano kaplamalı elektrotlar ile arıtımı
Beverage industry (non-alcoholic beverages, soft drinks manufacturing etc.), vinegar wastewater treatment of chemical-electrochemical coagulation and with nano coated electrodes
- Tez No: 365550
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAVAŞ KOPARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sirke endüstrisi atıksuyunun kimyasal-elektrokimyasal koagülasyon, elektroyükseltgeme yöntemleri ile arıtımı araştırılmıştır. Kimyasal koagülasyon ile arıtılabilirlik çalışmalarında koagülant olarak alüminyum sülfat (Al2(SO4)318H2O) ve demir (III) klorür (FeCl36H2O) kullanılmıştır. Elektrokimyasal arıtım için paralel plakalar şeklinde konumlandırılmış alüminyum elektrot ve nano kaplamalı bor katkılı elmas elektrot kullanılmıştır. Akım yoğunluğu, pH, Na2SO4, polialüminyum klorür (PAC) ve kerafloc ilavesi gibi bazı önemli deneysel parametrelerin KOİ giderimine etkileri incelenmiştir. Biyolojik parçalanmaya direnç gösteren organik maddelerin çevreye deşarj edilmesi sonucu oluşan ekolojik sorunlar, geleneksel atıksu arıtım yöntemleri yerine ileri arıtım tekniklerine yönelmeyi gerekli hale getirmektedir. Çalışma sonucunda sirke endüstrisi atıksularının arıtımında verimli, kolay ve ekonomik olması nedeniyle elektrokimyasal yöntemlerin kullanılması başarılı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Chemical-electrochemical coagulation and electrooxidation of vinegar industry wastewater was investigated by conventional methods of treatment. As a coagulant aluminum sulfate (Al2(SO4)318H2O) and iron (III) chloride (FeCl36H2O) was used for chemical coagulation treatability studies. Form of parallel plate electrodes of aluminum and nano coated boron-doped diamond electrodes are used for electrochemical treatment. Some important experimental parameters which are current density, pH, Na2SO4; polyaluminum chloride (PAC) and kerafloc were investigated effect on COD removal. Resistance to biological degradation of organic matter to be discharged to the environment as a result of ecological problems, instead of the conventional wastewater treatment methods directed to advanced treatment techniques makes it necessary. As a result of experimental studies, the vinegar industry wastewater treatment by using of electrochemical methods were successful because of efficient, easy and economical behaviours.