Farklı atıkların tga-ftır-ms ile ısıl davranışlarının belirlenmesi
Investigation of thermal behaviour of different wastes by tga-ftir-ms
- Tez No: 365551
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EREN PÜTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, tütün tarla atığı, demlik çay atığı ve polikarbonat hammaddelerinin termal bozunma işlemi termogravimetrik analiz (TGA) cihazıyla 20 C başlangıç sıcaklığından 1000C'ye kadar 5, 10, 15 ve 20 C /dk ısıtma hızlarında ve azot atmosferi altında gerçekleştirilmiştir. TGA'dan elde edilen eğriler ve veriler yardımıyla, her üç hammadde için de Coats-Redfern yöntemi kullanılarak, aktivasyon enerjisi, tepkime mertebesi ve frekans faktörü belirlenmiştir. Ayrıca, aktivasyon enerjisi Kissinger, Friedman, Flynn-Wall-Ozawa ve Kissinger-Akahira-Sunose kinetik modelleri kullanarak da hesaplanmıştır. Yapılan çalışmada, termogravimetrik analiz cihazıyla birleştirilmiş Fourier Transform Infrared Spektroskopisi ve Kütle Spektroskopisi (TGA-FTIR-MS) sayesinde, hammaddelerin bozunması sırasında açığa çıkan gazların gerçek zamanlı ve hassas tespiti yapılmıştır. Tütün tarla atığının pirolizi sırasında açığa çıkan başlıca ürünler, metan, amonyak, su, hidrojen siyanür, formaldehit, karbon dioksit ve propanal; çay atığı için karbon dioksit, su ve metan; polikarbonat hammaddesi için ise karbon dioksit, su, metan, benzen, toluen ve fenol olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, thermal degradation process of tobacco farm waste, tea waste and polycarbonate was examined by means of a thermogravimetric analysis (TGA) under nitrogen atmosphere at different heating rates of 5, 10, 15 and 20 C /min from 25 C to 1000 C. Using TGA data, the kinetic parameters, such as activation energy, pre-exponential factor and reaction order were determined by applying the Coats-Redfern (CR) method for the three samples. Also, the activation energy was calculated using various degradation models including Kissinger, Friedman (FR), Flynn-Wall-Ozawa (FWO) and Kissinger-Akahira-Sunose (KAS). In this study, by means of Thermogravimetric Analyzer coupled with Fourier Transform Infrared Spectrometer and Mass Spectrometer (TGA-FTIR-MS), gases evolved during the degradation of the samples were analyzed sensitively and at real time. Furthermore, the main gas products released during the pyrolysis of tobacco farm waste, tea waste and polycarbonate were determined as methane, amonia, water, hydrogen cyanide and formaldehyde, carbondioxide, propanal; carbondioxide, water and methane, carbondioxide, water, methane, benzene, toluene and phenol respectively.