Dinamik atölye çizelgeleme problemleri için teslim zamanı belirleme ve yeni sevk etme kuralları
Due date assignment and new dispatching rules for dynamic job shop scheduling
  1. Tez No: 365562
  2. Yazar: AYDİN TEYMURİFAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada dinamik atölye çizelgeleme problemleri için, regresyon ve sinir ağları temelli yeni teslim zamanı atama modelleri önerilmiştir. Önerilen yöntemlerin literatürde mevcut olan diğer yöntemler ile karşılaştırılmasında kullanılmak üzere, dinamik atölye çizelgeleme problemi için tanımlanmış olan bir test ortamı dikkate alınarak, MATLAB programı ile çeşitli benzetim modelleri geliştirilmiştir. Geliştirilen benzetim modelleri analitik sonuçlar ile karşılaştırılarak doğrulanmıştır. Yapılan benzetim çalışmaları sonucunda, önerilen yöntemlerin diğer yöntemler karşısında rekabet gücünün yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca ele alınan problem türü için hem işlerin hem de operasyonların özelliklerini göz önünde bulunduran iki yeni sevk etme kuralı tanımlanmıştır. Sevk etme kuralları için gerçekleştirilen denemeler sonrasında, yüksek rekabet gücüne sahip bu sevk etme kurallarından birinin her zaman diğer sevk etme kurallarına göre en iyi sonucu verdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, regression and neural network based due date assignment models have been proposed for dynamic job shop scheduling problem. Proposed methods have been compared with other methods available in the literature for dynamic shop scheduling problems in a test environment and for this, various of MATLAB simulation models have been developed. Simulation models have been verified by comparing with analytical results for this environment. The models give competitive results comparing other models. In addition, two new dispatching rules have been proposed for the test environment those consider both jobs and operations features. One of these competitive dispatching rules gives the best results comparing other dispatching rules that exist in the literature.