Multiobjective aerial surveillance problem
Çok amaçlı havadan gözetleme problemi
  1. Tez No: 365583
  2. Yazar: GÜLİZ MARAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KARASAKAL, DOÇ. DR. ORHAN KARASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada, havadan keşif ve gözetleme yapan platformlar için görev planlaması yapılması ele alınmıştır. Havadan Gözetleme Problemi'nde (HGP), gözetleme amaçlı kullanılan sensörlerle donatılmış bir hava aracı bir kalkış noktasından göreve başlar, belirli bir sayıdaki dikdörtgen şeklindeki alanı şeritler halinde kapsayacak şekilde tarama yapar ve kalkış noktasına geri döner. Bu çalışmada, birbiri ile çelişen iki amaçlı bir Havadan Gözetleme Problemi'ni çözmek için yöntemler önerilmiştir. Bu amaçlar, görev boyunca dolaşılan mesafeyi enazlamak ve en küçük hedef tespiti olasılığını ençoklamaktır. Performans metrikleri ile alınan sonuçlar, önerilen yöntemlerin yüksek kaliteli sonuçlar ürettiğini göstermiştir. Son olarak, önerilen yöntemlerle oluşturulan etkin sınırlardaki çözümlerden karar vericinin isteklerini en iyi karşılayan çözümü seçmesi için karar vericiyi yönlendirecek bir yöntem sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we address mission planning for aerial reconnaissance and surveillance platforms. In Aerial Surveillance Problem (ASP), an air platform with surveillance sensors searches a specified number of rectangular areas once by covering inside of rectangles in strips and turns back to base where it starts. This study proposes methods to solve ASP with two conflicting objectives, minimizing distance travelled and maximizing minimum probability of target detection. Computational results show that the proposed methods produce high quality solutions. We propose an interactive procedure to help decision maker choose the most satisfying solution among all the pareto optimal solutions.