Describing the software architecture of a multimedia data management system
Bir çoklu ortam veri yönetim sistemi yazılım mimarisinin betimlenmesi
- Tez No: 365594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HALİT SEYFULLAH OĞUZTÜZÜN, PROF. DR. ADNAN YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çoklu Ortam Veri Yönetim Sistemleri çoklu ortam içeriğine etkili ve verimli bir biçimde erişmeye, bu içeriği saklamaya, organize etmeye ve getirmeye olanak verir. Gerçekleştirilen çalışmanın ana hedefi güncel çoklu ortam veri yönetim sistemlerini temsilen, ODTÜ Çoklu Ortam Veri Yönetim Sistemi mimarisini Çoklu Ortam Veri Yönetim Sistemleri ile ilgili gelecekte gerçekleştirilecek olan araştırmalara olanak tanımak amacıyla tarif etmektir. Sistemin özgün bir altyapıya sahip olması ve geliştirme sürecinde edinilen bilgi birikiminin sistematik bir şekilde belgelenmemiş olması göz önünde bulundurularak örnek çoklu ortam veritabanı sistemi yapılan çalışmanın odak noktasına yerleştirilmiştir. Benzer sistemleri de kapsayan bir tanımlayıcı bir mimarinin ya da mimari belgenin bulunmaması bu çalışmanın temel motivasyonudur.“Software Engineering Institude”(SEI) tarafından ortaya çıkarılan ?Views and Beyond? (V&B) metodu kullanılarak mimarinin belgelendirilme süreci tamamlanmıştır. Paydaşların ihtiyaçları, mimarinin kalite öznitelikleri ve etkili bir Çoklu Ortam Veri Yönetim Sistemi gerçekleştirimine yönelik önemli tasarım kararları V&B yardımıyla kaydedilmiştir. Örnek Çoklu Ortam Veri Yönetim Sistemi mimarisi belgelendirme süreci takiben“Architecture Tradeoff Analysis Method”(ATAM) aracılığıyla mimarinin değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, belgelenen mimari tartışılmış, V&B yöntemi çoklu ortam veri yönetim sisteminin belgeleme süreci açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Multimedia Data Management Systems (MMDMS) enable storing, organizing, accessing and retrieving multimedia content effectively and efficiently.“Describing the software architecture of METU Multimedia Data Management System (METU-MMDMS), which can be a representative for contemporary MMDMS architectures, to facilitate future research on MMDMSs”is the primary objective of this study. The METU-MMDMS is placed to the focal point of the study by taking into account its unique infrastructure, non-systematic way of documentation of knowledge and experience, and the main motivation of this study is the absence of a descriptive architecture or architectural documentation for similar systems. Using the“Views and Beyond”software architecture documentation method, which was proposed by Software Engineering Institute (SEI), the documentation process is completed. Stakeholders? needs, quality attributes of the architecture and important design decisions for an effective MMDMS are recorded via the Views and Beyond (V&B). Following the process of documentation of the METU Multimedia Data Management System architecture, in order to evaluate this architecture,“Architecture Tradeoff Analysis Method”(ATAM) is carried out. Finally, the documented architecture is discussed and V&B is evaluated from the multimedia database management system documentation perspective.