Hierarchical variability management in software product lines
Yazılım ürün hattında aşamalı yetenek yönetimi
  1. Tez No: 365595
  2. Yazar: MEHMET EMRE ATASOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HİKMET DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yazılım ürün hattı her ne kadar farklı soyutlama düzeylerinde birden çok süreç tanımlasa da amacı ürün ailesinin ortak ve değişkenliğini analiz etmektir. Bu bağlamda değişkenlik gösteren yazılımların artan varyasyonları yönetilmelerini zorlaştırmaktadır. Bu sebeple değişkenlik modelleri yazılım ürün hattında değişkenlik yönetimi için kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, değişkenlikleri yönetmek için yeni bir yaklaşım olarak aşamalı değişkenlik yönetimi sunulmaktadır. Bu yaklaşımın asıl amacı, sistem ve yazılım mühendisliği seviyesi olmak üzere değişkenlik modelini iki aşamaya bölmektir. Yeni model biçimsel anlaşılırlık ve uygulamaya özel yapılandırmaya dengeli bir biçimde ayırır. Yazılım ürün hattından çıkacak ürünler bu iki katmanın birleştirilmesi sonucu ayarlanmasıyla ortaya çıkar. Bu iki katman arasındaki bağımlılıklar çalışma kapsamında geliştirilen bilgisayar destekli yazılım mühendisliği araçları (CASE) ile yarı otomatik olarak yönetilebilir.
Özet (Çeviri)
Software product lines (SPL) aim is to analyze commonality and variability of product family although SPLE describes much kind of processes in different abstraction levels. In this respect, numbers of variations are increasing for the types of products so that may result in increasing cost of the managing variability process. So that variability models is used to manage variabilities in software product lines. Representing solution space variability in an understandable way in software product line engineering is an important challenge. In this thesis, a new technique is offered to configure variabilities leading to hierarchical structure. The main issue of this approach is to divide variability model into two layers which are system engineering level variability and software engineering level variability. The new models subtract a balance between formalism?s expressiveness and specific configurations of application. The products are configured by merging these variabilities which are defined in different layers. Dependencies between these two layers can be managed semi automatically using Case tools which are developed in this work.