A scalable collaborative filtering system using distance measures of social network
Sosyal ağ uzaklıklarını kullanıldığı ölçeklendirilebilir kollektif filtreleme sistemi
- Tez No: 365596
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDANUR ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tavsiye Sistemleri bilgi sistemlerinde ve araştırma topluluklarında birçok farklı yaklaşımla daha iyi sonuç vermeyi hedeflemeleri ile çok popülerlerdir. Bu tez içerisinde, sosyal ağ bilgilerini kullanarak öneri sistemleri geliştirmek için bir metodoloji sunulmaktadır. Kişilerin iş bilgilerinin yer aldığı bir veri kümesi içerisinde denemeler yaparak, tavsiye algoritmasının başarı oranını ve performansını arttırmayı amaçlarken, bunu da gerçek dünyada nasıl uygulanabileceği gösterilmektedir.Hedef olarak da iş arayan kişiler için uygun iş fırsatlarını bulmayı sağlayan gerçek zamanlı bir sistemin oluşturulmasının mümkün olup olmayacağı araştırılmaktadır. Kompozisyonun arka planında filtreleme algoritmasına daha uygun ve anlamlı girdi vermek yatmaktadır.Algoritmanın ilk aşamasında, sosyal ağ uzaklıklarının ve arkadaşlık mesa- felerinin hedef kümeyi özelleştirerek tavsiye sistemine nasıl daha uygun hale getirilebileceği araştırılmaktadır. Kullanıcıya benzer diğer insanları bulmak için sistem diğer insanları küçük kümelere bölmekte ve buna bir kümeleme(clustering) problemi olarak yaklaşmaktadır.Aslen ikinci aşamada bu kümeleme sosyal ağ uzaklıkları üzerinde yapılmaktadır. Kümele algoritması hedef kümeyi ilgili küçük kümelere bölerek, genel bir iş matrisi ve kişinin çalışma ihtimali olan iş çiftlerini oluşturmaktadır. Son olarak da, en çok tavsiye edilen işler, matris üzerinde yer alan vektörlerin birbirine uzaklıkları hesaplanarak çıkarılmaktadır. Item to Item Tavsiye Algoritması son adımda derecelendirilmiş bir tavsiye de yapmaktadır. Aslında, sosyal tabanlı ilişkilerin ve vektör benzerlik ölçütlerin algoritma üzerinde etkisi yorumlanmaktadır. Ayrıca değerlendirmeyi ve tavsiye kalitemizi karşılaştırmak için Kısıtlanmış Boltzmann Makinası(RBM) algoritması da kullanılmaktadır. Geniş veri kümelerinde hedef kümeyi küçültmek performansı arttırmanın yolu olduğu için, genel yöntemlere göre ölçeklendirilebilir bir yaklaşım sunulmaktadır. Aldığımız sonuçlar, oluşturduğumuz kollektif filtreleme algoritmasının performans karakteristiği ve başarımı üzerinde derin bir kavrama yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
Recommender systems are very popular in information systems and in the research community, where many different approaches geared towards giving better recommendations have been proposed. In this thesis, we propose a methodology that uses social network information to improve the performance of recommender systems. Our proposed methodology heuristically improves the success rate and performance of recommendation algorithms using social distance measures on a dataset that comprises people in professional occupations. Further, we explain how these methods apply to on-line real-world applications. The main objective behind the composition is to provide better and more relevant inputs to item-to-item filtering algorithms. We propose a compound method comprising three steps. In the first step, the algorithm elaborates social network distances and friendships to help recommender systems customize the target user set. To find people who are similar to a specific user, the system divides each worker's friends (target set) into subsets and treats the task as a social clustering problem. In the second step, clustering is done on social measures. The clustering algorithm divides the target set into subsets to build a job-to-job table and a similar-job pairs of people who tend to do the same kind of work. In the third step, highly recommended jobs are defined by computing distance metrics on job vectors. Thereby, item-to-item recommendation can compute ordered predictions for users. We interpret the differences between social-based relations and the impact of similarity metrics on a collaborative recommendation algorithm. The experiments conducted on large datasets indicate that our proposed approach, which customizes recommendations using social connections, outperforms generic methods in terms of specificity and scalability. We also conducted several experiments to compare the evaluation and recommendation qualities of our approaches with other well-known algorithms such as Restricted Boltzmann Machines. Our evaluations show that the components of our method combine to facilitate deeper understanding of the performance characteristics of recommender systems.