Aydınlatma sistemlerinde eneji verimliliği ve dış aydınlatma kontrolü
Energy efficiency for lighting systems and control of outdoor lightning
- Tez No: 365611
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET GARİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Enerji verimliliği enerji kaynaklarının üretimden tüketime kadar tüm aşamalarda en yüksek etkinlikte değerlendirilmesi, yeni teknolojilerin kullanımı ile üretimi, kaliteyi ve performansı düşürmeden, sosyal refahı engellemeden enerji tüketiminin azaltılmasıdır. Daha geniş bir biçimde enerji verimliliği; gaz, buhar, hava ve elektrikteki enerji kayıplarını önlemek, ileri teknoloji ile üretimi düşürmeden enerji talebini azaltması, daha verimli enerji kaynakları, gelişmiş endüstriyel süreçler, enerji geri kazanımları gibi etkinliği artırıcı önlemlerin bütünüdür. Bu çalışmada dış aydınlatmalarına ait enerji tasarrufunu sağlayan bir sistemin uygulanmasıyla enerji tasarrufu sağlamak ve daha iyi, temiz, kaliteli bir aydınlatma sağlanması amaçlanmıştır. Farklı sistemlere uygulanacak farklı çözümlerle aydınlatmada oldukça ciddi bir tasarruf elde edilebilmesi mümkündür. Bu sistemlerin enerji konusunda sıkıntılar yaşayan ülkemizde mevcut sistemlerin üzerine kurularak aydınlatmadaki enerji savurganlığın önüne geçilebilmesi mümkündür. Doğru analiz ve araştırmaların ışığında enerjide daha bağımsız ve güçlü bir ülke konumuna gelmemiz sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Energy efficiency can be defined as utilizing the energy at every stage from production to consumption at its highest effectiveness and lowering the energy consumption need by introducing new technologies without comprimise of social well-being, quality and performance. In a broader meaning, energy effency is the all measures to increase the effectiveness which are; prevent losses of gas, steam, air and electric; lower the energy demand without reducing the production and using new Technologies; more effective energy source; developed endustrial processes; and energy recovery. The purpose of this study is to present that through the implementation of an energy saving system which is related to outdoor illumination, a better, higher quality and more efficient outdoor illumination can be achieved. It is possible to yield critical energy savings by applying specific solutions to every different system. By means of building these kind of systems onto the existing structures, energy wasting in the field of illumination will be prevented in our country which has serious problems about energy. With accurate analysis and research, our country provided higher and powerful position about energy providing.