Tünellerde aydınlatma ve optimizasyon
Disclosure and optimization of tunnels
- Tez No: 365614
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET GARİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Tezin amacı, tünel aydınlatmasında aydınlatma sistemlerini, armatürlerin özellikleri ve fonksiyonlarıyla ilgili olan enerji tasarrufunu ve tünel aydınlatma teknolojisini sunmaktır. Bu çalışmada, birinci bölümünde tünel aydınlatmasında esas alınan noktalara değinilmiştir. Bu noktaların bağlı oldukları kriterler açıklanmıştır. İkinci bölümde tünel aydınlatmasında kaliteyi belirleyen büyüklükler tanıtılmıştır. Temel büyüklüklerin birbirleriyle olan ilişkileri tanımlanmıştır. Bu büyüklüklerin görme olayına etkileri belirtilmiştir. Üçüncü bölümde, tünel aydınlatmasında kullanılan ışık kaynakları ve armatürlerin özellikleri verilmiştir. Şu anda geçerli olan ve tünel aydınlatmasında kullanılan lamba ve armatürler tanıtılmıştır. Dördüncü bölümde, tüneller aydınlatma açısından incelenerek sınıflandırılmış ve aydınlatmada önemli bir yer tutan tünel bölgeleri tanımlanmıştır. Can güvenliği açısından önemli olan fren mesafesi ve kritik cisim arasındaki bağıntılar irdelenmiştir. Beşinci bölümde, tünel aydınlatma hesaplarına geçilmiş, değişik kabuller veya çeşitli kurumların tavsiyelerine uyularak hazırlanmış çizelge ve grafiklerden yararlanarak tünel bölgelerinin parıltılarının hesabı çok hassas olmasa da kaba bir biçimde yapılmıştır. Ayrıca dış parıltıya göre ışığın kontrol edildiği sistemlerde kullanılan lüminansmetreler ve özellikleri bu bölümde açıklanmıştır. Altıncı bölümde, tünel aydınlatma sistemleri olan simetrik, zıt ışınlı ve eş yönlü aydınlatma sistemleri aralarındaki benzerlikler ve farklılıklar açısından aynı engel ve hava koşullarına göre karşılaştırılmış; birbirlerine göre olan avantajları veya dezavantajları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis, tunnel lighting, lighting systems, energy-saving luminaires and related features and functions to provide tunnel lighting technology. This study is based on the first part of the tunnel lighting points mentioned. They are connected to these points described criteria. Determining the quantities introduced in the second part, tunnel lighting quality. Defined in terms of relationships between the basic quantities. The effects of these magnitudes are as visual event. In the third chapter, tunnel lighting, light sources and luminaires features are used. Currently used for lighting lamps and luminaires have been introduced and the tunnel current. In the fourth chapter, tunnels, classified and analyzed in terms of lighting, tunnel lighting, an important zones have been identified. Braking distance is important for the safety of life and the critical relations between objects are discussed. In the fifth chapter, tunnel lighting accounts was adopted different assumptions or prepared according to the recommendations of the various institutions making use of charts and graphs regions of the tunnel was a crass parıltılarının account, but not very sensitive. Also outside the glare of the light is controlled by the lüminansmetreler and properties used in the systems described in this chapter. The sixth chapter, the symmetrical tunnel lighting systems, radiant and contrasting the similarities and differences between them in terms of the co-lighting systems in accordance with the same obstacles, and weather conditions were compared to each other, which describes the advantages and disadvantages.