Real time information assistant for visually impaired people and comparison of similar assistive applications
Görme engelli insanlar için gerçek zamanlı bilgi yardımcısı geliştirilmesi ve benzer uygulamalarla karşılaştırılması
  1. Tez No: 365627
  2. Yazar: ERDAL ERDAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL BATU SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İnternet günlük ihtiyaçlar için hayati ve vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. İnternet erişimi birçok kullanıcı için büyük önem taşımaktadır ve görme engelli ya da engelli insanların da internete erişimlerine izin verilmelidir. Birçok ülkede internet erişiminin kurumsal hale gelmesine rağmen, görme engelli insanlar halen internet sayfalarına erişimde sıkıntı yaşamaktadır. Görme engelli insanların güncel internet sayfalarını algılamaları, anlamaları ve bu sayfalarda gezinmeleri ya da etkileşim kurmaları çok zordur. Yazılım geliştirici ya da internet geliştiricileri World Wide Web Consortium tarafından yayınlanan Web İçeriği Erişilebilirlik Klavuzu ile teşvik edildi. Çevrimiçi kaynakları daha kullanıcı dostu ve evrensel yapmak için bir dizi teorik model ve uygulama geliştirirken, görme engelli kullanıcıların özel ihtiyaçlarına çok az önem verilmiştir. Bu araştırmanın amacı, görme engelli insanların güncel bilgiye erişmelerini sağlamak için yardımcı olacak bir yazılım geliştirmek ve test etmektir. Güncel ses tanıma ve optik karakter tanıma teknolojileri sistemin altyapısı için uygulanmıştır. Tüm görevlerin ses komutlarıyla yapılması tasarlanmıştır. Gereksinimler deneysel olarak kontrollü bir ortamda gerçek kullanıcılar ile analiz edilmiştir. Uygulama görme engelli kullanıcıya en az seçim yaptırarak, önceden tanımlanmış ve kategorilere ayrılmış olan bilgiye erişmesine olanak sağlar. Deneye katılan kullanıcılar, bir internet sayfasına giriş yaparak ve uygulamayı kullanarak erişilebilirliğe, kullanım kolaylığına ve kullanışlılığına karar vermişlerdir. Kullanıcıların performans, hata ve uygulama memnuniyetleri eşit bir ortamda karşılaştırılmıştır. Geliştirilen sistemin görme engelli kullanıcıları etkin olarak teşvik ettiği kanıtlanmıştır. İlerleyen çalışmalarda, kullanıcıların davranışları analiz edilebilir ve uygulamaya yenilikçi eklentiler yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The Internet has become a vital and indispensable means for daily needs. Access to the Internet is essential for various users; and visually disabled or impaired people should also be allowed to access the Internet. Visually impaired people have still trouble in accessing most web sites although web accessibility is institutionalized in several countries. It is difficult for visually impaired users to comprehend, navigate, understand and interact with the most current web sites. Software developers were also encouraged by Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) of World Wide Web Consortium (WWWC). Specific needs of visually impaired people do not take enough interest while a number of theoretical models and applications have been developed to provice online facilities more universal and friendly. The purpose of this research is developing and testing new software which provides certain information for visually impaired people to assist them. Current voice recognition and optical character recognition technologies were implemented for the system?s infrastructure. All tasks were designed to be performed by the voice commands. The requirements were analyzed with the actual users in a controlled environment empirically. The application allows visually impaired user to access automatically categorized predefined information with the least possible selection from the user menus. The users participating in the experiment decided to revisit a web site or reuse an application based on its accessibility with the parameters of its usefulness and ease of use. The user?s performance, error, and satisfaction of the application were compared with an equivalent system. It was proven that our system worked well in encouraging the visually impaired users effectively. The behaviors of the users can be analyzed and the application can be improved by implementing innovative input ways in the further study.