The role of ipad in dentistry patient education and consultations
Diş hekimliği hasta eğitimi ve konsültasyonunda iPad'in rolü
  1. Tez No: 365626
  2. Yazar: EROKAN CANBAZOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL BATU SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Diş Hekimliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Akıllı telefonlar ve tablet cihazlar günden güne daha popüler hale gelmektedir. Teknolojinin yıldan yıla gelişmesi ve dünyanın da değişmesi ile beraber iş dünyası daha önce hiç olmadığı kadar artan bir oranda teknolojiye bağımlı hale gelmeye gelmeye başlamıştır. Tablet piyasasının lideri iPad ile beraber neredeyse tüm iş sahaları, kendi iş süreçlerinde Apple firmasının cihazlarını kullanır hale gelmektedir. iPad sunduğu mobil çözümler ile işlerin yapılış şekillerini dönüştürmeye başlamıştır. İleri teknolojiye rağmen, dişçilik sektöründe ve bilhassa implantolojide diş hekimleri için yeterli düzeyde görsel içerik bulunmamaktadır. Araştırma sonuçlarına gore pek çok diş hekimi hastalarınının zihinlerinde sadece sözcükleri kullanmak suretiyle bir algı oluşturmaktadırlar. Dolayısı ile sözcükler bazen çok yetersiz kalmaktadır. Ayrıca diş hekimleri, hastalarına tedavi planını açıklamaya çalışırken çaresiz bir şekilde taslak oluşturmaya çalışmaktadır. Fakat en genel tabiri ile ifade etmek gerekirse diş hekimlerin büyük bir kısmı kağıt ve çizim işlerinde iyi değillerdir. Gerçek vakalara dayalı fotoğraflar bazen durumu açıklamada faydalı olmaktadır. Bununla beraber çok sayıdaki hastanın, özellikle implant ile ilgili durumlarda“kanlı”fotoğrafları görmekten rahatsız olduğu gözlemlenmiştir. Bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için, diş ile ilgili bazı sert ve yumuşak dokular üç boyutlu programlarda modellenmekte ve hem diş hekimleri hem de hastaları için en sık implant vakaları eğitim için hazırlanmaktadır. Bu yüksek lisans tezinin amacı Implant Tedavi Rehberi (ITR) olarak adlandırılan ve ITR'nin kullanılabilirliği ve kullanıcı arayüzüne vurguda bulunan bir uygulama geliştirmektir. ITR uygulaması, implantların ve implant destekli protezlerin hastalara sunum başarısını üç boyutlu görsel içeriklerle artırmaktadır. Bu uygulama, cerrahi operasyonları hastalarına açıklama ihtiyacı hisseden diş hekimlerinin, tedavi planlarını anlatmasını kolaylaştırmaktadır. Nihai olarak ITR uygulamasının diş hekimleri tarafından kullanılabilirliği (kolay kullanımı ve yararlılığı), Teknoloji Tasdik Modeli (TTM)'ne göre belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
Smartphones and tablet devices are becoming increasingly popular day by day. With the world changing and technology evolving year by year, business world is constantly growing more dependent on technology at an ever-expanding rate. With iPad, the clear-cut winner in the tablet market, almost all the business fields are making use of the new devices from Apple in their own workflows. IPad is transforming the way businesses works with the power of mobile solutions. In spite of advanced technology, there is not sufficient rich illustrative content for dentist in dental sector especially in implantology. According to user research results, most of the dentists struggle to build an image in their patients? minds just by the help of words. Therefore words are so inadequate. In addition to this, dentists desperately attempt to draw some sketching in an effort to explain the treatment plan to their patients but generally speaking, most of them are not good at pen and sketching. Real case photographs are sometimes of help in explaining cases. However, it has been witnessed that considerable numbers of patients get annoyed by ?bloody? pictures, particularly in implant cases. To eliminate these drawbacks dental hard and soft tissues were modeled in 3D programs and most frequent implant cases on educative basis were prepared for both dentists and their patients. The goal of this master thesis is to develop an application called“Implant Treatment Guide (ITG)”with an emphasis on user interface and usability of the ITG. The ITG application enhances the presentation of implants and implant-supported prosthetic treatments to the patients with rich 3D illustrative content. It makes expressing treatment plans easier for dentists needing to convey surgical operations to their patients. Finally, usability (ease of use and usefulness) of the ITG app will be determined by using the Technology Acceptance Model (TAM).