Marmara bölgesi'nde hava kirliliği erken uyarı sistemi geliştirilmesi: örnek bir çalışma
Developing air pollution early warning system in marmara region: a case study
  1. Tez No: 365654
  2. Yazar: YUSUF KARAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÖKSEL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Çevre Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Hava kirliliği insan sağlığına ve çevreye zararlı etkileri olan, küresel iklim değişikliğine yol açan önemli çevresel sorunlardan biridir. Bu sebeple hava kirliliğinin etkili bir şekilde yönetimi ve kontrolü gereklidir. Hava kalitesi görüntüleme ağları, belirlenmiş hava kirleticilerini ölçmeyi sağlar. Ölçüm sonuçları ise analizler ve modellerle birlikte limit değerleri belirlemeyi, kontrol metotları geliştirerek atmosfere verilen kirleticilerin miktarını azaltmayı sağlar. Türkiye'de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ulusal hava kalitesi izleme ağı bulunmaktadır ve ölçüm sonuçları saatlik olarak web sitesinde yayınlanmaktadır. Bununla birlikte, sadece ölçüm sonuçları yeterli değildir ve ortaya çıkan bu verilerin analiz edilip sonuçların değerlendirilmesi gerekir. Bu çalışma kapsamında, otomatik bir şekilde verileri bir veri tabanında depolayıp analiz eden ve analiz sonuçlarını otomatik olarak yetkililere gönderen bir sistem tasarlanmıştır. Sistem, Marmara Bölgesi'ndeki hava kirliliği izleme istasyonlarından verileri alıp, uluslararası hava kalitesi standartlarına göre değerlendirerek elektronik posta ve cep telefonu mesajı yoluyla sonuçları yetkililere aktarır. Dolayısıyla bu sistem, insan hatasından bağımsız veri depolamayı ve analiz etmeyi sağlayarak karar vermeyi, hava kirliliği kontrolünü ve yönetimini kolaylaştıracaktır.
Özet (Çeviri)
Air pollution is one of the major environmental problems that have harmfull effects on human health and the environment and causes global climate change. Beucase of this reason, the effective management and control of air pollution is required. Air quality monitoring netwok provides to measure specified air pollutants, measurement results provides determining limit values with analysis and models, reaching solutions by developing control methods. Turkey Ministry of Environment and Urban Development has a national air quality monitoring network and measurement results are hourly published on the website. However, absolute measurement result is not sufficient and the data must be analyzed to obtain. Within this application, a system which stores data automatically in a database and analyses and sends analyse results automatically to the authorities had been designed. The system receives data from air pollution monitoring stations in the Marmara Region, evaluates the results according to the international air quality standards and transmits results to the authorities by messages or e-mail. Therefore, this system facilitates decision-making, controlling and managing air pollution by providing analysing and storing data without human mistake.