Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi 6306 Sayılı Yasa istanbul-Esenler örneği
Regeneration of the areas under disaster risk law no: 6306; example of Esenler- Istanbul
- Tez No: 365674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN ÖZUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bilindiği gibi şehirler canlı organizmalar gibidir. Çeşitli mekânsal dokulardan oluşan kentsel alanlar zaman içinde değişen ihtiyaçlar, artan nüfus, plansız, kaçak yapılaşma, doğal afetler ve bunlara bağlı olarak gelişen sorunlar yüzünden yıpranır ve işlevsiz hale gelirler. Fiziki olarak patolojik unsur haline gelen bölgelerin içine düştükleri durumdan arındırılması bünyenin genelinin sağlığı ve varlığının devamı için gereklidir. Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye?de de kentlerde kırdan kente göçün ortaya çıkardığı yoğun nüfus artışı sonucu oluşan konut talebi karşısında merkezi ve yerel yönetimler yeterli olamamış ve sonuç olarak konut ihtiyacının yetersiz kalması nedeniyle insanlar kendi çözümlerini kendileri üretmek zorunda kalmıştır. Böylece imar planlarından uzak, yağ lekesi şeklinde gelişen, donatı alanları bulunmayan, deprem riskini göz ardı eden, sosyal ve kültürel ihtiyaçlara cevap verecek nitelikte olmayan, barınma ihtiyacına yönelik konut alanları oluşmuştur. İlerleyen zamanlarda doğal afete dahi gerek olmadan yıkılmak üzere olan bu yapılar can ve mal emniyeti açısından risk taşımaktadır. Son senelerde özellikle 1999 Marmara depremi sonrasında, planlama ve yapılaşma koşullarında deprem faktörünün de dikkate alınmasıyla birlikte günümüzde kentsel yenileme/dönüşüm kaçınılmaz bir gereklilik haline gelmiştir. Ülkemizde afet sonrası yapılması gereken uygulamalarla ilgili birçok kanun bulunmaktadır. Ancak afet riski olan bölgeler için en kapsamlı kanun 2012 yılında düzenlenen ?6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun? olmuştur. Bu çalışmada 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun Türkiye?deki ilk uygulaması olan İstanbul Metropoliten Alanı, Esenler İlçesi Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm projesi ele alınıp değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As known, cities are like living organisms. Urban areas consisting of various spatial patterns are worn down and become dysfunctional as a result of changing needs, increasing population, unplanned housing, illegal housing, natural disasters and problems arising from them. Purging the regions which have become physically pathological factor is required for the general health and its continued existence. As in the most areas of the world, in Turkey as well, central and local governments fell short of housing demands arising from intense population caused by migration to the cities and people had to solve their problems on their own because of inadequacy of housing. Therefore, housing areas have formed just for sheltering need-oriented which developed in the form of oil stains that are far from zoning plan, without reinforcement areas, ignoring the risk of earthquake, having no quality of responding to social and cultural needs. These buildings which are about to collapse later on without naturel disaster risk are risky for the safety of life and property. In recent years, especially after the 1999 Marmara earthquake, urban rehabilitation/regeneration has become an inevitable requirement today by taking into consideration earthquake factor in the planning and construction conditions. There are numerous laws on post-disaster applications in our country. But the most comprehensive legislation for the regions having disaster risk has been the Law on Regeneration of Areas under Disaster Risk No. 6306, in 2012. In this study, Urban Regeneration Project of Istanbul Metropolitan Area Esenler Havaalanı District which is the first application of Law on Regeneration of Areas under Disaster Risk No. 6306 in Turkey, is discussed and assessed.