Trabzon ili ve çevresi pes planus görülme sıklığı
- Tez No: 5054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AFET ÖZORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Bu araştırma, Trabzon ili, kentsel ve kırsal kesimlerde 7-9 yaş grubu ilkokul öğrencilerinde pes planus insidansmı saptamak için planlanmıştır. Bu nedenle 586 kız, 613 erkek ol mak üzere 1199 ilkokul öğrenc isine ayak izi.yöntemi uygulanmış ve toplanan verilerde ayağın yüzölçüm yüzdesi hesaplanarak normal, hafif pes planus ve ağır pes planus'lular olarak tab lolara geçilmiştir. Sonuçlar istatistiksel olarak ki-kare önemlilik testi ile değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda pes planus olgularının kırsal kesimde kentsel kesime oranla, kız öğrencilerinde erkek öğ rencilere oranla daha fazla olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This survey has been planned to measure the pes planus incidence among the elementary school students who are 7-9 yearns old and living in the urban and rural areas of Trabzon province. For this purpose a group of 1199 elemantary school students were taken as a sample. The sample was consisted of 586 female and 613 male students. Data provided by means of the foot print method was studied and the pencentage of the foot area was calculated. Based upon these calculations; light, normal and heavy pes planus cases were tabulated. The results were statistically evaluated using the chi-square test method. The outcome of this survey shoved that pes planus cases are more among the female students than the male students; and more among the students living in the rural areas than those living in the urban areas.